A sokszor csak goji bogyóként emlegetett ehető termésű ördögcérna környezeti igényeit már a telepítés előtt érdemes felmérni. A növény kifejezetten nagy fényigényű és kedveli a meleg fekvést. Talajban a jó vízáteresztőképességűek, lazább szerkezetűek ideálisak számára. A vízigénye kicsi, a túlöntözést nem jól tűri, a fiatal növényeket is csak mértékkel szabad locsolni – írja Megyeri Szabolcs kertészmérnök a blogjában.
Leggyorsabban a konténeres növények hoznak termést – fotó: iStock
Többféleképpen szerezhetünk be saját goji bokrot: vethetünk magot, ültethetünk fiatal gyökérsarjat vagy választhatunk konténeres, kifejlett gyökérzettel rendelkező növényt. Ezek közül a leggyorsabb, ha konténeres növényt választunk, így akár már az első évben takaríthatunk be gyümölcsöt.
A konténeres növény kiültetése előtt ássuk ki az ültetőgödröt, amely a konténer szélességének és magasságának kétszerese. Mivel a növény nagyon sok sarjat nevel célszerű az oldalfalakat gyökérgátlóval kibélelni, ezzel időt és bosszúságot is spórolhatunk. A szabadgyökerű növény esetében is ajánlatos nagyobb gödröt készíteni, így a fejlődő gyökereknek könnyebb lesz átszőni a talajt, és lesz elég hely a gyökérgátló elhelyezéséhez is.
Minimális mennyiségű érett komposzt, trágya kijuttatása szükséges, de nagy mennyiséget nem kell, ugyanis az ördögcérna közepes tápanyagellátottságot igényel, ha túl sok a tápanyag, akkor lombot fejleszt, termést viszont nem, vagy csak alig hoz. A komposztos, trágyás rétegre jöhet némi föld, hogy ne érintkezzen közvetlenül a gyökérzettel. Ez a konténeres és szabadgyökerű növény esetében is szükséges!
A csemetét függőlegesen kell elhelyezni, az ideális ültetési mélység a konténeres növény esetében a földlabda, szabadgyökerű növény esetében a gyökérnyak magassága földfelszín alatt maximum 2-3 centiméterrel van. Ezt követően töltsük fel az ültetőgödröt földdel. A szabadgyökerű növény esetében menet közben végezzünk iszapolást, így a gyökerek között is teljesen fel tudjuk tölteni földdel. Konténeres növény esetében elég a teljes feltöltés után a végén beöntözni. Ha a kiültetést követően a föld szintje alacsonynak tűnik a növény körül, akkor még töltsünk rá földet!
|