Fajtavizsgálat, a technológia korszerűsítése és a szövetkezeti formák felelevenítése szükséges ahhoz, hogy újra fellendüljön itthon a gyümölcstermelés – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztályának elnöke.

Az elnök jelezte: a jó adottságok ellenére Magyarország a legtöbb gyümölcsből nem önellátó, vagyis csak behozatalból tudja fedezni a szükségleteit; az elmúlt években nettó importőrré vált a magyar gyümölcstermelés.

Ennek egyik fő oka a klímaváltozás, a hosszú és tartós éjszakai-hajnali fagyok országszerte komoly károkat okoztak, elsősorban a a csonthéjasok termésében. A hazai kajszi- és őszibarack, valamint a cseresznye ezt nagyon megsínylette, de volt olyan év is, amikor az almát is érintette a kedvezőtlen helyzet. Mártonffy Béla szerint hazánknak ezen kívül technológiai és hatékonysági elmaradottsága is van a nyugati országokkal szemben.

gyümölcs

A klímaváltozást az őszibarack nagyon megsínylette – fotó: pixabay

A szakember meglátása szerint mutatkozik remény arra, hogy ezt a következő időszakban majd be lehet hozni, mert a kormány komoly összegeket fordít a mezőgazdaság fejlesztésére. Azt is hozzátette: a másik fő probléma az, hogy a gazdálkodók nem megfelelő fajtákat ültettek az egyes gyümölcsökből. Miután Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, az akkori kormányzat megszüntette a fajtakísérleteket. Ezt megelőzően, ha külföldről behoztak valamilyen gyümölcsfajtát, amit nem Magyarországon nemesítettek, azt ki kellett előbb próbálni és később ennek alapján lehetett telepíteni idehaza, ha bírta az itteni viszonyokat.


„Ez a tevékenység megszűnt egy rossz szemlélet miatt, mert világfajtákat akartak Magyarországra szánni, amiket aztán be is lehetett hozni. Ezzel azonban az a legnagyobb probléma, hogy ezeket a fajtákat nem a magyarországi viszonyokra nemesítették, ami oda vezetett, hogy egyre kevesebb termést adtak és emiatt nagy káruk keletkezett a gazdáknak" – magyarázta.

Mártonffy Béla elmondta: mindezek után Magyarország piaci lehetőségei beszűkültek. Az említett okok miatt a szakmai szervezetek a fajtavizsgálatok és a fajtakiválasztás visszaállítását szorgalmazzák, de emellett a technológiaváltást is sürgetik.

Hozzátette, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara fontosnak tartaná a szövetkezeti rendszer megerősítését is, amelynek nagy hagyománya van az olyan fejlett mezőgazdasággal rendelkező országokban, mint Dánia, Hollandia, Franciaország, vagy éppen Spanyolország (a spanyol példáról itt írtunk részletesen). Ez mindenképpen segítene az értékesítési nehézségeket.