A 2020. évi hazai almatermés 365 ezer tonna körül alakult a FruitVeB előzetes adatai szerint, melyből 250 ezer tonna ipari alma és 115 ezer tonna étkezési alma volt.

Az iparialma-szegmensben a léüzemek felvásárlása volt a meghatározó 218 ezer tonnával. Emellett 22 ezer tonnára tehető a többi feldolgozóipari szakág (aszalvány, befőtt, szesz stb.) felvásárlása, valamint 10 ezer tonna körüli mennyiségű ipari alma került exportra.

Az étkezési alma termésmennyisége 115 ezer tonnát tett ki. Ennek döntő része (100-105 ezer tonna) a belföldi piacra került, az exportált étkezési alma mennyisége mindössze 10 ezer tonna körüli szinten realizálódhatott.

Egy átlagos évben 600 ezer tonna, egy jó évjáratban pedig 800-900 ezer tonna alma terem Magyarországon, melynek egyharmada étkezési alma, kétharmada pedig ipari alma.

alma

Étkezési almából a belföldi piaci igények biztonságos kiszolgálásához 140 ezer tonna almára van szükség – fotó: Pixabay

A jelentős terméskiesés okai döntő részben a tavaszi fagyok. Az extrém júniusi és októberi csapadékok, valamint a szüret előtti terméshullás minőségi átrendeződést eredményeztek, az étkezési alma kárára. Szokatlan jelenség volt, hogy a tavaszi fagyok és a hűvös júniusi hetek miatt az alma érése 7-12 napos csúszásban volt a megszokotthoz képest.

Étkezési almából a belföldi piaci igények biztonságos kiszolgálásához 140 ezer tonna almára van szükség. Azaz úgy tűnt, hogy a szűkös termés nem lesz elég a teljes piaci szezon (2020. augusztus – 2021. augusztus) kiszolgálására, azonban az őszi és téli időszakokban az étkezési alma iránti kereslet 20-30%-kal elmaradt a korábban megszokottól, aminek oka az alma magasabb ára, valamint a járványhelyzet miatti kevesebb vásárló.

Az ipari alma esetében jóval erőteljesebb hiányhelyzet alakult ki. Ennek oka, hogy a korszerű, intenzív ültetvényeken, ahol étkezési almát termelnek, technológiai beavatkozásokkal el tudták érni, hogy a terméskötődést és a fagytűrőképességet fokozzák, a fagyok utáni regenerációt segítő technológiai beavatkozásokkal menthető volt a termés egy része. Ezek az ültetvények jobban bírják a stresszhatásokat, így a tavaszi fagyok is kisebb károkat okoztak, mint az ipari almát termő idősebb vagy extenzív ültetvények, amelyeken a terméskötődést fokozó technológiai beavatkozásokra általában nem adottak a feltételek.

Az extrém csapadékos október miatt sok helyen 2-3 hetes csúszás következett be a betakarításban, ami főleg az étkezési alma esetében okozott komolyabb minőségi vagy tárolhatósági problémákat. A FruitVeb becslése szerint egy-két ezer tonna alma betakarítatlanul maradt, mivel egyes ültetvényeket megközelíteni sem lehetett a sáros, járhatatlan talajállapotok miatt.

Galából és Goldenből jó termés volt, főleg utóbbiból, mert ez a fajta előző évben keveset termett, a fák „kipihenték” magukat, így 2020-ban bőséges volt a virágzás, amiből a fagyok után is maradt elegendő.

Az egyéb fajták, mint az Idared, a Jonagold vagy a Red Delicious fajtakör fajtái, nagyon gyengén teremtek.

Az étkezési alma fogyasztói ára 2020 szeptembere óta ugyanazon a szinten mozog: az akciós tételek ára a 299-349 Ft sávban, míg az akción kívüli normál tételek ára a 499-549 Ft/kg intervallumban tartózkodik.

A teljes cikk elolvasható ITT.