A cseresznyelégy elleni sikertelen védelem következtében akár 90-100 %-os gyümölcskártétel is felléphet, amely eladhatatlanná teszi az egész termést.
A báb alakban telelő kártevő rajzása – az időjárástól függően- már április közepén megindulhat és akár augusztus közepéig is elhúzódhat.
A legyek a nappali gyors felmelegedést kihasználva, szinte azzonal megkezdik a tojások elhelyezését a fejlődő gyümölcskezdemény bőrszövete alá. Néhány nappal később a kikelt nyüvek berágnak egészen a magig, ezzel fogyasztásra alkalmatlanná téve a gyümölcsöt.
Éppen ezért a cseresznyelégy kártétele ellen, csak gyorsan ható, hosszú hatástartamú, a gyümölcs szövetébe is felszívódó rovarölőszerrel védekezhetünk sikeresen. Ilyen nagyhatékonyságú szer az ACTARA 25 WG, ami már a zöldség- és gyümölcskultúrákban is bizonyította erőteljes rovarölő hatását.


Az ACTARA hatóanyaga érintő- és gyomorméreg, felszívódik a gyümölcs szöveteibe, ezért a csapadék már nem csökkenti hatékonyságát.
Egyszeri ACTARA kezeléssel akár két hétig is kártétel mentesen tarthatjuk gyümölcsösünket!
Az ACTARA kijuttatására legoptimálisabb időpont a legyek rajzásának kezdete, amit legegyszerűbben sárgalapos csapdák kihelyezésével tudunk megállapítani. A sárgalapokat lehetőleg a fák déli, napsütötte oldalára és minél magasabban helyezzük el. Ha nem végzünk csapdás rajzásmegfigyelést, akkor a legcélszerűbb a gyümölcs színesedésének kezdetekor elkezdeni a permetezést. Az ACTARA egyben véd a betelepülő levéltetvek ellen is!
A KARATE ZEON mikrokapszulázott formulációjának köszönhetően a többi piretroidhoz képest hosszabb hatástartamot biztosít a rovarok ellen. A KARATE ZEON felhasználása a korai és a kései érésű fajtáknál egyaránt javasolt. Élelmezésegészségügyi várakozási ideje mindössze 3 nap, így akár közvetlenül az éréskor fellépő kártétel is kiküszöbölhető! A KARATE ZEON használatával a molykártevők ellen is sikeresen védekezhetünk! A készítményt cseresznye és meggy kultúrákban cseresznyelégy ellen, az agrár-környezetgazdálkodási programban résztvevő termelők is használhatják.


A szilvamolynak évente 3 nemzedéke van és mivel az egyes nemzedékek rajzása nehezen elkülöníthető, ezért legjobb, ha állandóan fenntartjuk a rovarölőszeres védelmet. Az első védekezést indítsuk a tojásölő Insegar-ral a kiugró rajzás utáni 5–6. napon. Ez többnyire május 15–25. között van. Ezután június 1–10. között adjunk egy Judo-s permetezést, mellyel egyúttal elejét vesszük a levéltetvek nyári felszaporodásának is.
Ezt követően június 15–25. között váltsunk a radikális, taglózó hatású Karate Zeon-ra. Végül július 5–15. között zárjuk az inszekticid blokkot egy ismételt Judo kezeléssel.
Ha intenzív levéltetű betelepedést észlelünk, akkor alkalmazzuk itt is az Actarát, ami a gyors hatáson túl hosszú hatástartamot is biztosít, még a hagyományos hatóanyagokkal szemben rezisztens egyedek ellen is.
Őszi-és kajszibarackban elsősorban a keleti gyümölcsmoly, a barackmoly valamint a levéltetvek kártétele ellen kell védekeznünk.
A zöld őszibarack-levéltetű a levelek súlyos károsításán kívül a sarka vírus átvitelével okoz jelentős növény-egészségügyi problémát.
Ott, ahol a foszforsavészterek és egyéb szerek csődöt mondanak, a Chess és az Actara kitűnő védelmet ad a levéltetvek ellen.


Hatástartamuk is egyedülállóan hosszú, ezért egy védelmi szezonban a levéltetű fertőzés egyetlen tavaszi Chess és egy nyári Actara kezeléssel tökéletesen hárítható. Mivel hatásmechanizmusuk különböző, váltott használatuk a rezisztencia veszélyt kizárja.
A barackmoly első nemzedék lepkéinek rajzása május 15–20. között kezdődik, ekkor kell a feromon illatcsapdákat (pl. Csalomon) kihelyezni és a lepkefogásokat rendszeresen ellenőrizni. A védekezést az Insegar-ral a kiugró fogások utáni 3–5. napon kell elvégezni. A védekezés a 2. nemzedék hernyói ellen szintén a rajzásmegfigyelés alapján július 15–25. között esedékes.
A keleti gyümölcsmoly életmódja csak kissé tér el a barackmolytól. Fejlett hernyói telelnek át a fakéreg repedéseiben, április elején itt bábozódnak, a lepkék április végétől rajzanak. Ekkor kell kezdeni a feromoncsapdás rajzásmegfigyelést. A kis hernyók május folyamán a hajtáscsúcson berágják magukat a már megnyúlt hajtásokba és azt belül kiodvasítják. A hajtáscsúcs ezután hervad, majd összeszárad. Ez a kárkép nagyon hasonló a barackmoly kártételéhez, a különbség csak az, hogy a hajtáshervadás időben eltolódva egy hónappal később jelentkezik. Évente 3–4 nemzedéke van, a 2. és 3. nemzedék főleg a gyümölcsöt károsítja.


A védekezéseket mind a három nemzedék ellen – a feromoncsapdás rajzás megfigyelésére támaszkodva – úgy kell időzíteni, hogy a rovarölőszer a fiatal lárvákat, a hajtás vagy a gyümölcs szöveteibe történő mélyebb behatolás előtt elpusztítsa. A védekezésre itt is legjobb megoldás az Insegar, amelyet a növekvő számú fogások utáni 4-5. napon ajánlott kijuttatni.

Minden almatermesztő tapasztalatból tudja, hogy milyen nehéz feladat fakadástól a betakarításig megvédeni az ültetvényt a károsító rovarok dézsmájától. Elsősorban a hernyók, de nem mellékesen a levéltetvek elleni küzdelem mindig is a gyümölcsvédelem próbaköve volt és jelenleg is az.