A múlt hét végén jelent meg egy cikk, amelyben egy lengyel szakértő, Dr. Paweł Krawiec elemezte a lengyelországi málnaültetvények helyzetét. Krawiec a saját gazdaságában végzett megfigyelései alapján olyan súlyos problémákról számolt be a lengyelországi málnaültetvényekkel kapcsolatban, amelyek jelentősen befolyásolhatják az idei termést – írja a nak.hu

málna

Mivel a málna esetében a virágzási szakasz április végén kezdődik, ezért a májusi fagyok okozzák a legnagyobb károkat az ültetvényekben – fotó: pixabay.com

Lengyelország

A Krawiec tulajdonában lévő málnaültetvények a lublini vajdaságban találhatóak, ott, ahol, becslések szerint a lengyelországi málnatermesztés mintegy 70%-a összpontosul. Nincs ok azt feltételezni, hogy a szakértő gazdasága feltűnően különbözne ugyanabban a régióban található többi gazdaságtól, de  érdemes megjegyezni, hogy egy gazdaság helyzetének az egész termelési régióra való kivetítése mindig magában hordozza a hibák kockázatát – áll a cikkben.

Krawiec elmondása szerint a lengyelországi alagút üvegházak tulajdonosainak muszáj volt  leszerelni a fedőfóliát és az üvegházszerkezetek egy részét, mert a téli havazások miatt fennállt az összedőlés veszélye.

Néhány esetben valóban összedőltek az üvegházak – a szakértő gazdaságában is – aminek a következtében az ott lévő növények károsodtak a hidegben. Ráadásul a lublini vajdaságban április elején a levegő hőmérséklete éjszaka, több napon keresztül nulla fok alá süllyedt, a felszínen pedig elérhette a -7 0C-ot – Krawiec gazdaságában a virágbimbók jelentős fagykárt szenvedtek, egyes fajták esetében elérte a 75-95%-ot.

Szerbia

Az időjárás kedvezőtlen hatásáról a múlt hét végén Szerbiából is érkeztek jelentések. A Balkán gyümölcs- és zöldségpiac ismert szakértője, Aleksandar Leposavich szerint a meleg telet áprilisi havazás és a levegő hőmérsékletének csökkenése követte, amit a virágzási szakaszban lévő vagy ahhoz közeli növények, különösen a csonthéjasok és a körte szenvedték meg a leginkább.

A málnaültetvények károsodása ugyan csekély, de az ültetvényeken a hirtelen hőmérséklet-változások miatt különböző betegségek terjedése figyelhető meg. Még korai lenne komoly károkról beszélni a szerbiai málnatermesztésben, de a termésre bizonyosan negatív hatással van – írja a nak.hu


Ukrajna és Moldova

"Április első felében Ukrajna nyugati és északi régióiban rövid éjszakai fagyok voltak. A hőmérséklet lecsökkent -5 0C-ra. Mivel a málna esetében a virágzási szakasz április végén kezdődik, ezért a májusi fagyok okozzák a legnagyobb károkat az ültetvényekben. Addig még korai lenne jelentős károkról beszélni, bár a termés egy részét fenyegető veszély még nem múlt el" – mondta Olekszandr Khorev, az az APK-Inform, Zöldségek és gyümölcsök projekt vezetője.

Moldova málnaültetvényeinek jelenlegi állapota hasonló az Ukrajnában megfigyeltekhez. A helyi ágazati szakértők szerint a legnagyobb termesztési körzet (Pokrovka község) gazdaságaiban nem volt rügyfagyás, de akárcsak Ukrajnában, itt is minden változhat.

Meg kell jegyezni, hogy a legtöbb esetben Ukrajnában és Moldovában szabadföldön termesztett málnáról van szó. Moldovában például az első kereskedelmi forgalomba kerülő, üvegházban termesztett málnát csak 2023-ban fogják betakarítani, az előzetes adatok szerint a moldovai piacon június első felében válhat elérhetővé – írja nak.hu

málna

Jelenleg a téli és tavaszi időjárás negatívan hat a málnaültetvényekre Lengyelországban és Szerbiában, míg az ukrajnai és moldovai ültetvényeket gyakorlatilag nem érintette a fagy – fotó: pixabay.com

A jelenlegi helyzet és az előzetes előrejelzések

Jelenleg a téli és tavaszi időjárás negatívan hat a málnaültetvényekre Lengyelországban és Szerbiában, míg az ukrajnai és moldovai ültetvényeket gyakorlatilag nem érintette a fagy.

Lengyelország, Szerbia és Ukrajna helyzete komolyan megváltoztathatja a globális málnapiacot, mivel 2022-ben ezek voltak az első, második és harmadik globális fagyasztott málnaexportőrök. Ráadásul, közülük legalább két országból érkeztek jelentések arról, hogy az időjárás miatt a termés egy része elveszhet.

A lengyelországi, szerbiai és ukrajnai helyzet elemzésekor azonban három fontos tényezőt kell figyelembe venni:

  • az esetleges májusi fagyok ideje, amelyek általában a legnagyobb kárt okozzák a málnatermesztőknek, még előttünk van. Ezért a mai napig csak részben beszélhetünk az időjárás termésre gyakorolt negatív hatásáról.
  • a fagyasztott málna európai piaca jelenleg válságban van, a késztermékek ára nem növekszik, valamint a fagyasztott bogyós gyümölcsök átmeneti készletei továbbra is rekordmagas szinten vannak. Ezért nem zárható ki az a tényező, hogy a gazdák esetleg eltúlozzák a terméskiesést, ezáltal próbálják befolyásolni a piacot az új szezon kezdetének előestéjén.

Jelenleg még túl korai lenne katasztrofálisnak tekinteni a fagykárokat a legfontosabb termelő országokban, hatásukat valószínűleg ellensúlyozhatják a fagyasztott málna rekordméretű átmeneti készletei a hűtőházakban – olvasható a nak.hu cikkében

málna

A fagyasztott málna európai piaca jelenleg válságban van – fotó: pixabay.com

A "harmadik számú tényező" már most hatással van az európai málnapiacra

Ebben az esetben az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek (beleértve a fagyasztott bogyós gyümölcsöket is) behozatalának és tranzitjának tilalma, amelyet április 16-án Lengyelország vezetett be. Ehhez a tilalomhoz Magyarország és Szlovákia is csatlakozott. Hasonló intézkedésekről tárgyalnak Romániában, Bulgáriában és több más országban is.

Az intézkedés a múlt hét végén megbénította az ukrán fagyasztott málna exportját, mivel Lengyelország nemcsak a málnaexport több mint felét vásárolta fel, hanem az ukrán termékek tranzitját is biztosította más uniós országokba.

A tilalom június 30-ig lesz érvényben, ami ebben az időszakban komoly nyomást gyakorol az ukrajnai fagyasztott málna tavalyi készleteinek árára. Ráadásul maga az a tény, hogy a szomszédos országok a jövőben meglehetősen váratlanul ilyen korlátozásokat vezetnek be, a feldolgozók számára kockázatot jelentenek, mert jelenleg senki sem tudja garantálni, hogy június 30-a után nem térnek vissza ezek az intézkedések – írja a nak.hu