A japan-forward.com hírportál krimibe illő esetekről számolt be, miszerint ismeretlen személyek több tucatnyi nagy értékű gyümölcs- és zöldségfajtát engedély nélkül Kínába és Dél-Koreába csempésztek, ahol évek óta folyik azok termesztése és értékesítése, és így a japán tudósok munkájának gyümölcse külföldiek számára termelt hasznot.

eper

Különleges minőség – fotó: pixabay.com

Hiába a szabadalmi oltalom, a termesztést nem tudják ellenőrízni

Ezeket a különleges minőségű növényfajtákat japán kutatók az utóbbi egy-két évtizedben hozták létre, amelyek közül kiemelkedik a nagy szemű és szuperédes „Shine Muscat" szőlőfajta, (amelynek egy fürtjéért Japánban akár több száz dolláros, hihetetlennek tűnő árat is fizetnek), valamint a "Akihime" és a "Red Pearl" földieper fajta.

szőlő

Szuperédes „Shine Muscat" szőlőfajta – fotó: pixabay.com

Ezek a fajták hiába élveztek szabadalmi oltalmat Japánban, azok termesztését (különösen az óriási kiterjedésű Kínában) nem lehetett ellenőrizni, észlelni is csak több év elteltével. A japán nemesítőknek és termesztőknek az évek során ebből óriási káruk származott, sőt a bitorlók – a több évi folyamatos értékesítésre hivatkozva – azt állították, hogy saját nemesítésű fajtáikról van szó.

Az elmaradt hasznot nehezen lehet visszaperelni

A japán rendőrségnek és jogászoknak csak hosszas bizonyítás és pereskedés után és DNS vizsgálatok segítségével sikerült bizonyítaniuk, hogy a vitatott fajták japán kutatások eredményeként jöttek létre. A japánok most módosítani kívánják a növényfajták szabadalmi oltalmáról szóló törvényt, de a több éven keresztül elmaradt hasznot már nehezen lehet visszaperelni.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu