Kertészet, növény, növényvédelem hírek
Ömlesztett anyagok szállítása: bemutatkozik a Békás Logistic
Aki kertes házban él, netán éppen most építkezik vagy vágott bele egy nagyobb lakásfelújításba, az biztosan tisztában van vele, hogy milyen nagy érték a jó minőségű ömlesztett anyag.
Tervezd meg álmaid kertjét – ötletbörze tavaszra
Télen a kertészkedők kötelező szabadságra vonulnak, legfeljebb a benti zöldek ápolása enyhítheti az égető kertészkedési vágyat. A hideg évszak hetei ugyanakkor nemcsak tétlenségre kárhoztatnak, hanem lehetőséget is kínálnak, hiszen ebben az időszakban alkalom nyílik a tervezgetésre, a kertről való gondolkodásra, mégpedig a cselekvési...
Zöldhulladék égetési tilalom: mit szabad és mit nem?
A kerti hulladékok elégetésének lehetősége rövid időn belül megszűnik. Nézzük, milyen megoldásokkal szabadulhatunk meg a hulladéktól, és hogy ki kaphat felmentést az égetési tilalom alól!
Ötéves csúcson a gabonaárak – mennyit éreznek ebből a termelők?
Az előző negyedévi, 30,5-es értéktől 31,8-re emelkedett a Takarék AgrárTrend Index értéke. 2020 legnagyobb nyertesei egyértelműen a növénytermesztők, ugyanis a gabonaárak öt éves csúcsokon járnak,...
A kálium hiánya rengeteg rendellenességet okozhat a növényekben
Milyen káliumtrágyát válasszunk a zöldségféléknek?
"Rothadó hús, büdös zokni, fokhagyma és használt pelenka együttese": tudod, melyik növényt jellemzik így a szakemberek?
A botanikus kertekben és magángyűjteményekben őrzött titánbuzogányok (Amorphophallus titanum) családfáinak elkészítésével akarják megóvni a dögszagot árasztó, gigantikus növényeket a beltenyészet...
Frissült a gyümölcsfaiskolai szaporítások és gyümölcstörzsültetvények adatbázisa
A Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatósága a beérkezett faiskolai leltárjelentések, valamint a törzsültetvények szemléin felvett információk alapján frissítette a „Gyümölcsfaiskolai...
Szabadon garázdálkodnak a vaddisznók Somogyban – már milliós a kár
Milliós károkat okoznak a vaddisznók Somogy megyében: focipályákat túrnak fel, gyümölcsösöket dézsmálnak meg és konyhakerteket tesznek tönkre. Sokan már inkább nem is művelik földjeiket, mert nincs...
Szükséghelyzeti engedélyt kaptak a Benevia és a Coragen 20 SC rovarölő szerek
A permetezőszerek szükséghelyzeti felhasználási engedélyét hajtatott paprika és paradicsom kultúrákban kapták meg.
Te mivel szenvedtél meg legjobban a 2020-as szezonban?
Legyél Te is az Agroinform hírforrása! Legújabb felmérésünkben azt szeretnénk átlátni, hogy az ország különböző régióiban milyen növényvédelmi kihívással találkoztak leginkább a termelők.
Fenntartható precíziós kertészeti szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés indul
A Szegedi Tudományegyetem fenntartható precíziós kertészeti szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzési szakot indít online levelező képzési formában.
Gazdálkodási napló, Nitrát jelentés, WEB-GN – ne szenvedj velük!
A kézi adminisztráció kora lejárt. Az ARASZ gazdálkodási napló szoftver több ezer gazdaság adatait, elemzéseit kezeli. Használata gyerekjáték!
Népszerűek a tájfajta öko paradicsomok
Kutatási és szaktanácsadói szerepvállalását folytatva, 2021-ben is a legjobb hazai agroökológiai gyakorlatok terjesztésén dolgozik az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi). A terveknek komoly...
Miért csökken a világ almatermelése?
Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) által kiadott jelentés szerint a világ almatermelése 2020-21-ben 4%-kal csökken, míg a globális szőlőtermelés az egy évvel ezelőtti szinten marad.
Gyanús halmok a határban – milyen kártevőt rejthetnek?
A güzüegerek – angol nevükön igen találóan „mound-building mouse” (azaz halomépítő egerek) – gyorsan felszaporodhatnak a számukra kedvező élőhelyeken, majd ősszel nagy talaj- és növényi halmokat építenek. De miért teszik ezt? Ismerjük meg a güzüegereket és életmódjukat, hogy felismerjük őket és tudjuk, hogyan védekezhetünk ellenük!
Megjelent a Nufarm 2021. évi termékkatalógusa
Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2021, amelyből részletesen tájékozódhat a cég termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.
A robotok már a szentesi Árpádban vannak! – KÉPEK
Nem csupán a világ távolabbi pontjain, hanem itthon is, egészen pontosan Szentes környékén, az Árpád-Agrár Zrt. üvegházaiban is permetező robotok állnak munkába.
Mit tanulhatunk a lengyelektől, amitől almatermelő nagyhatalommá válhatunk?
Lengyelországot ma Európa egyik legnagyobb almatermelőjének tartják. Mi a siker titka, és milyen út vezetett a kiemelkedő eredmény eléréséhez? És mit tud tőlük tanulni a magyar almatermelő?
A NASA űrhajósai először szüreteltek világűrben termesztett növényeket – VIDEÓ
Néhány héttel ezelőtt a NASA űrhajósai leszüretelték a „Plant Habitat–02” projekt keretében a Nemzetközi Űrállomáson termesztett növényi termékeket, elsőként 20 db hónapos retket.
Óriási siker! Az egyik magyar pezsgő bekerült a világ legjobbjai közé!
A pezsgő-nagyhatalomhoz, azaz a franciák mellé csak egy magyar és egy olasz tétel tudott bekerülni a Franciaországban megrendezett világversenyen.
Nem akármilyen látvány, ahogy a világ legnagyobb tárcsás fűrésze dolgozik! – VIDEÓ
Sövényvágó és ágvágó gépek dolgoznak brutális erővel és precizitással. Nézd meg!
Mezőgazdálkodás a felhőkarcolóban: Dániában épül Európa legnagyobb vertikális farmja
A 14-emeletes épület kivitelezését egy dán startup cég végzi, a technikai berendezéseit pedig a tajvani YesHealth vállalat szállítja.
Milyen jövő vár a magyar szőlőszaporítóanyag-előállításra?
2021. január 12-én, kedden került megrendezésre a digitális térben a Szőlő Szaporítóanyag-előállítási Tudományos Konferencia, melyet a Szent István Egyetem, a Magyar Tudomány- és Innováció-menedzsment...
MAZZOTTI önjáró permetezők – még néhány napig kivételes áron
Szeretné a szezont már egy új önjáró permetezőgéppel kezdeni, amelyet egyedi igényei alapján állít össze? Akkor ismerje meg az Agro-Tipp Kft. remek ajánlatát!
Virágos védősávok: miért hasznosak a környezetnek és a gazdának is? + VIDEÓ
Minden, amit a virágos védősávokról tudni szerettél volna: videósorozatban mutatják be ezek szerepét gazdálkodóknak.
Génszerkesztett japán paradicsom a magas vérnyomás kezelésére
A japán Tsukuba Egyetem egyik startup vállalata a közelmúltban génszerkesztés segítségével egy új paradicsomfajtát fejlesztett ki, amely hatékonyan alkalmazható a magas vérnyomás kezelésében.
A trágyafélék kiválasztása nagy körültekintést igényel – elmondjuk, mi alapján dönts
Sokan csak az árra koncentrálnak, pedig a trágyakijuttatás ütemezésének és időzítésének, a talajba munkálás módjának, a környezeti és talajtényezőknek is fontos szerepe van.
Hogyan termesszünk homoktövist? Egyre keresettebb ez a C-vitamin-bomba
Először fagyasztjuk, utána szüreteljük: ez a homoktövis!
Édesburgonya-termesztés Magyarországon – Megéri?
Az édesburgonya fogyasztásának jótékony hatásával már sokan megismerkedtek. A növény gumójának fogyasztása számos jótékony hatással bír szervezetünkre, emellett igen ízletes. Ennek köszönhetően ez a hazánkban még újdonságnak számító zöldségféle igen nagy népszerűségre tett szert a fogyasztók körében. De hogyan termesszük? Interjú Balázs...
Az almafát télen is metszhetjük – téli tennivalók a gyümölcsösben és a szőlőben
A gyümölcsösökben és a szőlőben a tél beálltával sem állnak meg a szabadtéri munkálatok. Az almatermésűek és szőlő esetében megkezdődik a metszés, de eközben nem szabad elfeledkeznünk olyan kiegészítő tevékenységekről sem, mint a fák törzsének meszelése és a vadak károsításának a megelőzése. Na és mi a helyzet a csonthéjas gyümölcsfákkal...
Gyümölcsfavédelem, szarvasgomba-termesztés és pusztuló diófák – 2020 mezőgazdasági szakcikkei
Szakmai tanácsok az egész évre!
Bio növényvédő szerek helye a hagyományos termesztésben
Nufarm hibrid technológiával egy növényvédelmi programon belül okszerűen használhatunk hagyományos és biológiai készítményeket a nagyobb élelmiszer-biztonság és a kisebb környezeti terhelés érdekében.
Naspolya: könnyen termeszthető gyümölcs, amit egész télen át ültethetünk – majd szedhetünk
Ismét kezdjük felfedezni a naspolyát, ezt a méltatlanul háttérbe szorult gyümölcsöt, bár az üzletekben még csak ritkán találkozhatunk vele. Pedig termesztése rendkívül egyszerű.
Gyomnövények inváziója, terménykárosító rovarok, elszaporodó mezei pockok – mit tehetünk ellenük?
A körforgásos gazdaság kiépítése versenyelőnyt biztosít; kritikus szinten a mezei pockok száma; milyen hatással van a talajbolygatás a szőlőt károsító gombákra; mely rovarok károsíthatják terményeinket még most is, és mit tehetünk ellenük? Az Agroinform.hu decemberi szakcikkeinek összefoglalója.
Kiemelt témáink
- AKG
- baromfi
- gazdálkodási napló
- búza
- fiatal gazda
- PREGA
- gazdaságátadás
- AÖP
- gyümölcstermesztés
- jogszabály
- kukorica
- közös agrárpolitika
- legeltetés
- madárinfluenza
- napraforgó
- no-till
- növényvédő szer
- ökológiai gazdálkodás
- repce
- sertés
- sertéspestis
- szarvasmarha
- szőlő
- talaj
- termőföld
- TMR
- ukrajna
- zöldségtermesztés
- drón