Jövőkép 2024 – Gazdaságátadás és Agrárpályázatok Agroinform webinárium sok kérdés érkezett az előadókhoz. Most Miklovicz László Péter, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetőjének válaszait közöljük.

Segítségüket szeretnénk kérni, hogy a megjelent Állattartó telepek megújításának támogatása pályázatban többlettámogatást lehet igénybe venni gazdaságátadáskor. Ehhez a gazdaságátadási szerződést is be kell nyújtani a pályázat beadásakor. A kiírásban csak ennyi szerepel: "csatolni szükséges a mezőgazdasági igazgatási szerv határozatát". Konkrétan kihez kell majd benyújtani a szerződést? Ha a gazdaságátadási szerződés jóvá lett hagyva a hatóság által és az ÁTK pályázatban éltünk a +15% támogatási lehetőséggel, annak ellenére az említett új gazdaságátadási pályázaton is tudunk indulni?

Miklovicz László Péter: Jelenlegi információink szerint 4 db mezőgazdasági szerv (kormányhivatal) kerül kijelölésre országosan, akik ezeknek a szerződéseknek a bírálatát fogják végezni. Igen, attól függetlenül, hogy az ÁTK pályázatban élt a 15%-os támogatási intenzitás növeléssel, tud majd indulni a gazdaságátadási pályázaton is.

Miklovicz László Péter, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetője

Miklovicz László Péter, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetője – Fotó: Agroinform

Át lehet-e adni a gazdaságot pl. ma, és lehet-e ezzel az átadással pályázni, a majd későbbiekben kiírásra kerülő támogatásra? Vagy csak a támogatási pályázat kiírása után történhet meg a gazdaság átadása is?

Miklovicz László Péter: Igen, lehet pályázni a most megkötött gazdaságátadási szerződéssel a későbbiekben kiírásra kerülő gazdaságátadási támogatásra. A gazdaságátadási törvény hatályos, erre való tekintettel a szerződést meg lehet kötni, de egyelőre a gyakorlatban még a szerződések bírálata nem zajlik. A pályázatot hatályos, mezőgazdasági igazgatási szerv által jóváhagyott szerződéssel vagy gazdaságátadási szándéknyilatkozattal lehet benyújtani.

A gazdaságátadási szerződés és a pályázat milyen viszonyban vannak egymással? Először szerződés és utána a pályázat, amelynek feltételei nem ugyanazok?

Miklovicz László Péter: Először gazdaságátadási szerződés kötése szükséges (vagy szándéknyilatkozat), utána kerülhet sor a pályázat benyújtására.

A gazdaságátadási támogatás pályázat elnyerése esetén pályázhatunk-e újabb pl. öntözés fejlesztési pályázatra ill. ebben érvényesíthetjük-e a 15% plusztámogatást, mint olyan aki gazdaságátadásban részt vett?

Miklovicz László Péter: Öntözés fejlesztési pályázati felhívása  2024. III. negyedévben lesz megismerhető. Az eddig megjelent pályázati felhívások alapján azt feltételezzük, hogy támogatási intenzitást fog tud növelni az öntözés fejlesztési pályázaton, amennyiben gazdaságátadásban részt vesz a pályázó.

A pályázat kifizetésénél milyen euro árfolyammal számolnak?

Miklovicz László Péter: A kifizetés évének január 1-én érvényes Európai Központi Bank (EKB) euró/forint árfolyamát veszik figyelembe a kifizetésekre vonatkozóan.


Ha valaki fiatal gazda felhívásra akar pályázni, lehet mellette gazdaság átvevő is? Pályázat kiérkezési sorrendjétől függetlenül is?

Miklovicz László Péter: Igen. A pályázat megjelenésének sorrendje nem befolyásolja.

Hazánk erdőterületének bővítése kormányunk fontos feladata, ami az erdőtelepítési pályázati lehetőségekben realizálódik. Az erdőtelepítések szaporító alapanyagát előállító erdészeti csemetekertek számíthatnak-e támogatásra, illetve pályázati lehetőségre?

Miklovicz László Péter: Olyan célzott támogatási forma, mint a 2020-2021-ben kiírt csemetekertek gépbeszerzése, pillanatnyilag nem ismert, de az már most is tudható, hogy a KAP Stratégiai Terv több beavatkozási területe esetén célzott kedvezményezetti körbe tartoznak az erdészeti csemetekertek üzemeltetői, ilyen a génmegőrzés fókuszú erdő-genetikai többéves kötelezettségvállalás beavatkozás, melynek keretében ebben az időszakban is egységköltség-alapú elszámolásra épülő átalány-támogatás vehető igénybe in situ és ex situ génmegőrzési műveletek költségeihez. Ezen túl a forprofit irányú erdészeti beruházási támogatások keretében, az erdőállományok növelését és klímaadaptációját biztosító erdészeti szaporítóanyag-előállítás prioritásnak megfelelés érdekében telephely és technológiafejlesztési fókuszú pályázatot nyújthatnak be a csemetekerteket üzemeltető szaporítóanyag-előállító vállalkozások.

A pályázatokban várhatóan csak ŐCSG képviselője pályázhat vagy bármely tag is?

Miklovicz László Péter: Az eddig megjelent felhívások alapján bármely tag pályázhat, azonban ezt felhívásonként érdemes vizsgálni. Kérje díjmentes előminősítésünket.

A teljes Jövőkép 2024 – Gazdaságátadás és Agrárpályázatok Agroinform webináriumot itt tudod visszanézni: