Gázolaj árak 628 Ft Benzin árak 608 Ft EUR 411.52 Ft USD 394.94 Ft CHF 442.09 Ft GBP 495.05 Ft

Gazdák, figyelem! Erről a kötelező teendőről senki ne feledkezzen meg!

2024. október 10., csütörtök 10:19:30 / Nébih
6 perc olvasás

Cél, hogy minél kevesebb szankció szülessen a pontatlan adatok miatt.

Idén is lehetővé teszi az Egységes Kérelem adatainak automatikus betöltését és szinkronizálását az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) rendszerében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A folyamat a támogatási kérelmet benyújtó gazdák számára kötelező és fő célja, hogy minél kevesebb szankció szülessen a pontatlan adatok miatt. A gördülékeny szinkronizációhoz a hivatal összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat és speciális eseteket.

Az Egységes Kérelem (EK) szinkronizálásával az eGN-ben korábban örökített, esetleg pontatlanul felvitt termőhely adatok néhány gombnyomással felülíródnak. A pontosítás érinti az eltérő értékkel szereplő területméreteket (hektár), a helyadatokat, a jogcímeket és a hasznosításokat is. Az előzőleg felvitt műveletekkel érintett területek automatikus egyeztetése szintén megtörténik.

adminisztráció

Az EK adatok betöltését követően a szinkronizáció mindenki számára kötelező – fotó: pixabay.com

A Nébih az EK javítási határideje, azaz 2024. szeptember 30-a utáni támogatási adatokat veszi át a Magyar Államkincstártól. Az adatbetöltési és szinkronizációs funkció először az eGN felhasználói számára válik elérhetővé. Ezt követően a hivatal a külső gazdálkodási szoftvert fejlesztők számára is biztosítja a szolgáltatást. Az interfészen keresztül, a fejlesztési és tesztelési időszakot követően, azok is élhetnek majd a lehetőséggel, akik külső szoftver segítségével vezetik az eGN-t.

A szinkronizáció, az EK adatok betöltését követően, minden támogatási kérelmet benyújtó gazda számára kötelező. Épp ezért az EK adatok átemelése után azok az érintettek is kötelesek belépni az eGN rendszerébe, akik már eleget tettek az elektronikus adatrögzítésnek, és a terület méretében sem történt változás.

A minél gördülékenyebb adatbetöltés és szinkronizáció érdekében a Nébih összegyűjtötte a legfontosabb technikai információkat. Az alábbi gyűjteményben olyan speciális esetekről is olvashatnak a gazdálkodók, mint például, hogy mi a teendő azon ritka esetekben, amikor már lezárták a táblát.

A fejlesztés élesítése ősszel várható, melyről a hivatal külön közleményben tájékoztatja majd az érintetteket – írja a Nébih.


Technikai információk az EK-eGN szinkronizációhoz

A támogatási kérelmet benyújtó gazdálkodók naplójában kizárólag olyan termőhelyek lehetnek, melyek az EK-ban is sorszámmal szerepelnek. Azok esetében is kötelező az EK szinkronizáció, akik az eGN-ben már a helyes sorszámmal rögzítették a táblákat. Ez alól kivételt kizárólag az újonnan, valamint a 2024. június 10-ei EK-módosítási határidőt követően vásárolt táblák jelentenek, mivel ezek nem szerepelnek a kérelemben, így nem rendelkezhetnek EK sorszámmal sem. Ezen táblák esetében is lehet – bizonyos esetekben kötelező – vezetni az eGN-t, azonban nem kell elvégezni a szinkronizációt.

Szinkronizálásban érintett funkciók

Az EK adatok betöltését követően a szinkronizáció mindenki számára kötelező. Azoknak is be kell lépniük az eGN-be, akik már eleget tettek az elektronikus adatrögzítésnek, még akkor is, ha a területméretben sem történt változás.

Az EK adatok átvételével és szinkronizálásával az eGN-ben korábban örökített, esetleg pontatlanul felvitt termőhely adatok néhány gombnyomással felülíródnak. A pontosítás érinti az eltérő értékkel szereplő területméreteket (hektár), a helyadatokat, a jogcímeket és a hasznosításokat is. Az előzőleg felvitt műveletekkel érintett területek automatikus egyeztetése szintén megtörténik. Amennyiben a művelet a teljes táblát érinti, és annak méretében változás történt, akkor a szinkronizációval az érintett területek mérete csoportosan felülírható lesz. Fokozottan érdemes ellenőrizniük az adatokat azoknak a gazdálkodónak, akik foltkezelést hajtottak végre vagy más okból az EK-ban beadott területnél kisebb felületen végeztek műveletet, és az elhagyás százalékos mértékű. Amennyiben hibát tapasztalnak, módosítsák az elvégzett művelet területméretének megfelelően.

terület

A támogatási kérelmet benyújtó gazdálkodók naplójában kizárólag olyan termőhelyek lehetnek, melyek az EK-ban is sorszámmal szerepelnek – fotó: pixabay.com

Táblabontás

Az EK javítására rendelkezésre álló határidő (2024. szeptember 30.) után nincs lehetőség a táblabontásra. Ennek megfelelően a 2024. év végéig az eGN-ben is azt a táblaszerkezetet kell megtartani, amely az idei évi EK-ban az esetleges módosításokkal szerepel. Ennek oka, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) a támogatások során vállalt kötelezettségek teljesülését az adott évi EK-ban megadott táblaszerkezetnek megfelelően vizsgálja, amelynek megléte csak így biztosítható a teljes támogatási évben. 
Amennyiben szeptember 30-át követően a MÁK kezdeményezésére mégis változik a táblaszerkezet, akkor a Nébih az eGN-ben is lehetőséget biztosít a módosítások lekövetésére: mivel a termőhelyek nem változhatnak, ezért a módosulásokat a hasznosításoknál kell kezelni a naplóban.

Jelenleg is jelölhető már a következő évi növény. Előfordulhat, hogy a 2024-es kérelemben szereplő termőhelyen a szerkezeti változások miatt több olyan következő évi hasznosítást jelöl a gazdálkodó, amely majd a 2025-ös évre vonatkozó kérelemben fog szerepelni. Ezen eseteknél meg lehet majd adni a területméretet, valamint az eltérő műveleteket a hasznosításokhoz elkülönítve lehet majd felvenni. A táblaszerkezeti változások eGN-ben történő követéséhez – a funkciók élesítésével egyidőben – részletes útmutatót tesz közzé a hivatal.

A 2024-es naplóban következő évi kultúraként jelölt növények esetén a táblaszerkezet (termőhelyek és hasznosítások) felvételére – a napló beadási határidejét követően – a 2025. évi napló megnyitásakor automatikusan kerül majd sor, megkönnyítve ezzel az adatrögzítést.

Fontos, hogy amennyiben egy jelenlegi termőhely esetében szerkezeti átalakulás történik a következő évben (táblabontás), akkor a hasznosítási és a műveleti adatokat csak a fejlesztések élesítését követően lehet rögzíteni az eGN-ben. Az érintettek ilyen esetben a naprakész vezetést a papíralapú naplóban valósítsák meg, az elektronikus rendszerbe történő felvitelt pedig pótolják, amint elérhetővé válnak a több következő évi főnövény, valamint a hasznosítások területének megadása funkciók – olvasható a Nébih összefoglalójában.

Speciális esetek

Támogatással nem érintett gazdálkodók

Kivételes helyzetben vannak azok a gazdálkodók, akik nem adtak be támogatási kérelmet. Ők EK sorszám nélkül is vehetnek fel termőhelyet a naplóba, amennyiben a termőhelyi jogcímeknél csak a Nitrátérzékeny területen történő gazdálkodás (NET) és/vagy a Permetezési napló (PN) elemeket jelölik. Ha támogatási jogcímet is jelöltek, a rendszer kérni fogja az EK sorszámot.

Lezárt táblák

Az EK szinkronizációnak köszönhetően indokolatlanná vált a területváltozással érintett örökített területek kezelésének korábbi gyakorlata, amelyben a termőhely lezárását, majd a helyes adatokkal történő újrafelvételt és a műveleti adatok folytatólagos rögzítését javasolta a hatóság.

Azon kevés esetben, ahol a gazdálkodók lezárták a táblákat, a lezárt tábláról az újonnan létrehozott termőhelyekre kell átmásolni a műveleti adatokat. Ehhez a vágólapos másolás (ollóikon) funkciót tudják segítségül hívni, mellyel egyidejűleg több művelet is vágólapra helyezhető, majd a napló módosítási nézetébe átlépve az adatok beilleszthetők a cél termőhelyre, azaz az újból létrehozott, EK sorszámozott táblákra. A másolás után a művelet dátumát meg kell adni. Így a korábban két termőhelyen (a lezárt, valamint az újból létrehozott, sorszámos) szereplő műveleti adatok átkerülnek egy termőhely alá.

A lezárt táblák nem fognak az EK szinkronban részt venni, így azokat az átláthatóság érdekében a rendszerből törölni szükséges. Mivel a törlést a felhasználók nem tudják végrehajtani, így ezen igényüket a gazdálkodók az egn@nebih.gov.hu e-mail címen jelezhetik a Nébih felé.

Eltérő hasznosításból eredő hiba

Előfordulhat, hogy tévedésből vagy a korai tervezésből adódóan a kérelemben szereplőhöz képest más hasznosítást rögzített a gazdálkodó az eGN-ben. Amennyiben a szinkronizáció során a rendszer ilyen eltérő hasznosítást érzékel, a frissítés nem fut le és hibaüzenet hívja fel az érintett figyelmét a hasznosítás javításának szükségességére. Ha a vetés műveletet még nem vette fel a gazdálkodó, akkor a javítást maga is elvégezheti. Vetést követően a hasznosítás módosítását az egn@nebih.gov.hu e-mail címen kérheti a hatóság szakembereitől.

Vis maior-ral érintett területek

Amennyiben a vis maiorral érintett termőhelyeket az EK-ban jelezték a gazdálkodók, és a teljes termőhely területe érintett, akkor az eredeti főnövény mellett a vis maior kultúrát is automatikusan betölti a rendszer. Ezt az adatbetöltés és a szinkronizáció során külön jelölés jelzi az eGN-ben. Ha a vis maiorral érintett terület nem egyezik meg a teljes területtel, akkor a vis maioros növény felvétele nem történik meg. Ez esetben minden műveletet az eredeti főnövényhez kell felvenni, a csökkentett művelettel érintett területtel együtt.

Ajánlott cikkek


Nincs megállás? Somogy vármegyét is elérte a járvány
Sajtóközlemény
Nincs megállás? Somogy vármegyét is elérte a járvány

Most egy hízópulyka telepen és egy májhasznú lúdtelepen tarol.

Komárom-Esztergom vármegye is elesett: 60.000 tyúk élete ér véget
Sajtóközlemény
Komárom-Esztergom vármegye is elesett: 60.000 tyúk élete ér véget

Már nyolc vármegyében igazolták a vírus jelenlétét.

Újabb szigorú intézkedéseket vezetett be az országos főállatorvos
Sajtóközlemény
Újabb szigorú intézkedéseket vezetett be az országos főállatorvos

Baranya vármegyében is felbukkant a járvány.



IRATKOZZON FEL HÍRLEVELÜNKRE


Ez is érdekelhet

09:06
„Kaméleon" biolebomló műanyag fólia élelmiszerek csomagolására
08:06
Amerikának farmerekre van szüksége
07:36
Traktor kisebb gazdaságoknak, csúcsminőségű talajművelő eszközök és díjazott Fendt gépek
Google news Kövesse az Agroinformot a Google News oldalán is!
Támogatott tartalom
Szarvasmarhatartók, figyelem! Így alakul ennek a két támogatásnak az összege
Szarvasmarhatartók, figyelem! Így alakul ennek a két támogatásnak az összege
Nyilvánosak a 2024-es keretösszegek és a bázisjogosultságonkénti támogatások.
Támogatott tartalom
Jobb lenne egy rövid ellátási lánc? Jön a pályázat!
Jobb lenne egy rövid ellátási lánc? Jön a pályázat!
Társadalmi egyeztetésen a "Rövid Ellátási Láncok (REL) fejlesztése" című...
Zöld utak Agroinform webinárium – hatékonyan az AKG és ÖKO támogatásokhoz
Zöld utak Agroinform webinárium – hatékonyan az AKG és ÖKO támogatásokhoz
Kerülj képbe a támogatásokkal, jelentkezz az online konferenciánkra!
Sajtóközlemény
Milyen támogatásokra számíthat a juhágazat?
Milyen támogatásokra számíthat a juhágazat?
Jövőre emelkedik az anyajuhtartás támogatására fordítható összeg.
Hirdetés
Most még megmutathatod mit tudsz – Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!
Sajtóközlemény
Milyen támogatásokat igényelhetnek a szőlőtermelők?
Támogatott tartalom
Támogatás a szőlő- és borágazatban használt gépekhez? Jön a határidő!

Ez is érdekelhet

Videóajánló


Biotermesztés könnyebben, mint gondolnád – Mi a titok?

A fejlesztés amely nagyban megváltoztatja a terményszárítás gyakorlatát!
Hirdetés

A fejlesztés amely nagyban megváltoztatja a terményszárítás gyakorlatát!

Terményfelügyelet mesterfokon
Hirdetés

Terményfelügyelet mesterfokon

Termelésbiztonság: Hogyan csökkentsd a kockázatokat?
Hirdetés

Termelésbiztonság: Hogyan csökkentsd a kockázatokat?

Két év alatt három betakarítás és kombájnújdonságok
Hirdetés

Két év alatt három betakarítás és kombájnújdonságok

Az Agroinform Növényvédelem rovatának szakmai partnere:
NÉBIH
Újabb csúcson a napraforgómag termelői ára
Újabb csúcson a napraforgómag termelői ára
Mutatjuk, hogyan alakultak az olajmagok ára.
Régen láttunk ilyen magas terményárakat
Régen láttunk ilyen magas terményárakat
Idei csúcsán az árpa termelői ára, de magasan áll a búza és a kukorica ára is.

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]