– A szőlőtermesztésben a talaj minősége kulcsfontosságú. Hogyan segíti a granulált szerves trágya a talaj termőképességének fenntartását és javítását?
– Natur Agro Hungária Kft. alapítása óta küldetéseként tekint a fentartható, környezetkímélő gazdálkodás támogatására, ami magába foglalja a talajjal, mint élő szervezettel való foglalkozást is. Ezt a termőközeget ápolni és védeni kell, mivel sok agrotechnikai eljárás a nagyobb terméshozamot szem előtt tartva degeneratív hatással van rá. A granulált szerves trágya segít pótolni a talajban fellelhető szerves anyagot és a hasznos szervezeteket, ezek pozitívan hatnak a humuszképződés folyamatára. Ezáltal javul a talaj szerkezete is. Pótolja a növény számára szükséges mikro- és makroelemeket. Ezek együttes hatásával alakíthatjuk ki az egészséges talajt, ami aztán biztosítani tudja a kívánt termésmennyiséget is.
– Milyen előnyöket kínál a granulált szerves trágya a hagyományos szerves vagy műtrágyákkal szemben a szőlőültetvények esetében?
– Fontos célkitűzésünk, hogy minél több gazda számára elérhető lehetőség legyen a szerves anyag visszapótlása a talajban. Ez nem egyszerű, mivel a műtrágya értelemszerűen nem képes erre, a hagyományos trágya pedig nehezen elérhető és használható a jelenlegi gazdálkodási helyzetben. A granulálási eljárásnak köszönhetően sokak számára elérhetővé válik a szerves trágya, mivel könnyen szállíthatóvá válik a stabilabb szerkezetnek köszönhetően.Ugyanezért közel azonos kijuttathatósággal rendelkezik, mint egy műtrágya, így könnyebb az agrotechnikai alkalmazása egy szőlőtermesztő számára is. Így a műtrágyával azonos felhasználási kényelem mellett elérhetjük a szerves trágya jótékony hatását is a mikro- és makroelemek pótlása mellett.
– A Natur Agro Hungária Kft. fermentálóüzemében milyen technológiát alkalmaznak a granulált szerves trágya előállítása során, és hogyan biztosítják a termék minőségét?
– Kollégáink az elmúlt időszakban rengeteg tapasztalatot és tudást szereztek a gyártás folyamataiban, így kiváló, stabil minőségű terméket tudunk előállítani. A minőségre természetesen hatással van a környezet, valamint a termék alapanyaga is.
A műtrágyával azonos felhasználási kényelem mellett érhető el a granulált szerves trágya jótékony hatása – fotó: Shutterstock
Az eltérő paraméterekkel rendelkező alapanyagot először egy előfermentáló üzembe helyezzük, itt elérjük, hogy mindig azonos nedvességgel induljon a termék a lineáris gyártási folyosón, ahol aerob fermentáláson esik át. A fermentálás folyamán Kochi technológiai gépeket használunk.
– A szőlőültetvényeknél gyakran találkozunk különböző talajtípusokkal és környezeti kihívásokkal. Hogyan igazítható a granulált szerves trágya használata ezekhez az eltérő körülményekhez?
– A gyártás során különböző méretű frakciók keletkeznek, melyek különböző típusú felhasználásra alkalmasak mind a kijuttatás módját, mind a célját tekintve. Ez segítségünkre van a legtöbb technológiai alkalmazás kiszolgálásánál. A terméket például egy röpítőtárcsás szórógépet használó gazda is tudja alkalmazni, de mélyműtrágya-szóróhoz is tudunk alkalmas trágyát javasolni. A termék jó oldékonysággal rendelkezik, ezért is széleskörű az alkalmazhatósága.
– A fenntarthatóság egyre nagyobb hangsúlyt kap a mezőgazdaságban. Hogyan támogatja a granulált szerves trágya a környezetbarát gazdálkodást, és milyen szerepe lehet a klímaváltozás hatásainak mérséklésében?
– A termékeink előállítása során mindig törekszünk rá, hogy a lehető legkisebb karbonlábnyomot hagyjuk magunk után. A granulált szerves trágya előállításához szükséges alapanyagot mezőkomáromi gyárunk környékéről szerezzük be, emellett a lehető legminimálisabb energiafelhasználásra törekszünk, részben megújuló energiaforrásokra támaszkodva. Termékünk gyártása során – szemben a műtrágyával - nincs szükség bányászati termékek felhasználására sem. Az alapanyagunk alapjában véve egy melléktermék, melyet „újrahasznosítunk", célzottan használjuk, tehát gyártása és alkalmazása során nem rovunk nagyobb terhet a környezetünkre.
Index- és OG-kép: Natur Agro Hungária Kft.
A Szőlőművelés Agroinform webinár előadásai itt nézhetők meg: