Izraelben a Galileai Kutatóintézet (MIGAL) csoportja megállapította, hogy az uborkatermesztés során alkalmazott mesterséges intelligencia képes megnégyszerezni a termés betakarítás utáni, (hűtés nélküli) természetes eltarthatósági időtartamát.

Ez a hatás olyan óriási megtakarítást eredményez, ami még a kutatás résztvevőit is meglepte.

Az izraeli tudományos minisztérium támogatásával elért sikernek azért van különleges jelentősége, mert jelenleg az évenkénti uborkatermésnek mintegy egyharmada – még a legmagasabb szintű kertészeti technológia alkalmazása mellett is – kárba vész, tovább fokozva a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait, ami mindenképpen elfogadhatatlan.


A kutatók azért az uborkát választották a kísérletekhez, mert annak a betakarítás utáni tárolási időtartama két hétnél rövidebb.

Az Ofer Shir professzor irányított csoportnak a szükséges kísérleti és kombinatorikai programok kidolgozásához 18 hónapra volt szüksége.

uborka

Jelenleg az évenkénti uborkatermésnek mintegy egyharmada kárba vész – fotó: pixabay.com

A kidolgozás után a kísérleti uborkatermést egy laboratóriumba szállították, ahol pontosan mérni tudták a károsodás nélküli eltarthatóság időtartamát, amely a korábbi átlaghoz képest több mint 5 héttel meghosszabbodott.

Az izraeli felfedezés nyomán várhatóan egyéb zöldségfajok eltarthatóságát is jelentősen növelni lehet.

PREGA X – Jubileumi PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás

A jövő agráriumának találkozóhelye

Precíziós zöldségtermesztés szekció

Időpont: 2025. február 4-5.

Jegyek már kaphatók: prega.hu

Forrás: hortidaily.com

Indexkép: pixabay.com