Termőföld, legelő, szántóföld hírek
Idén jelentős pocokkártétel léphet fel – így védekezzünk ellene
A rágcsálók igen gyors felszaporodásra képesek. Ha kedvezőre fordul számukra az időjárás, rövid idő alatt kialakulhat a veszélyes méretű populáció. Cikkünkben a kártételt csökkentő körülményekről és intézkedésekről olvashattok.
Bejelentették, hogy az aszály miatt meghosszabbítják az öntözési idényt!
A kormányzat az idei évtől meghosszabbítja a mezőgazdasági vízhasznosítási idényt öntözés esetén – jelentette be az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára.
A precíziós mezőgazdaság fejlesztésével kezelnék a vízhiányt
A Debreceni Egyetem egyedülálló precíziós kutatásokat folytat.
Egyre népszerűbb a cikória, ez az igénytelen és könnyen termeszthető növény
Hazánkban a saláta cikória termesztése és felhasználása még mindig ritkaság, míg tőlünk nyugatabbra gyakran fogyasztott, kedvelt zöldségnövénynek számít. Pedig ez az igénytelen növény a hazai...
Összecsukható napraforgó adapterrel könnyen és gyorsan mozoghat a táblák között
Megoldás a több helyen betakarítást végző gazdáknak az összecsukható napraforgó adapter.
Akár a repcetermést is veszélyeztetheti, ha nem megfelelő zöldítő keveréket választunk
A repcetermesztőknek idén is különösen oda kell figyelniük a zöldítésre használt keverékek helyes megválasztására, ugyanis a köztesnövények tápnövényként, illetve köztes gazdaként szolgálhatnak a...
Kevés volt az eső, gond van az őszi vetésű tömegtakarmányokkal. Mit vessünk tavasszal teheneinknek?
Idén sok gazdaság gondban van az őszi vetésű gabonafélék és füvek gyenge kelése miatt. Felmerül a kérdés: mit fog enni a tehén, mit az üsző 2019. nyarától? Marad a kukoricaszilázs és a lucernaszilázs?
Az aszály miatt a búza és a repce harmada lett csak jó minőségű
Az aszály miatt a búza és a repce harmada lett csak jó minőségű, ez jóval elmarad az elmúlt öt év 50-55 százalékos átlagától – közölte a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
Három gazdálkodó mondja el, hogyan haladnak lépésről lépésre a precíziós gazdálkodásban
Vannak nagyon gyorsan sikerélményt adó gépberuházások. A precíziós műtrágyaszóró ára például akár egy év alatt is megtérülhet, már 200-400 hektáros birtokméret esetében is.
Húsz éve nem volt ekkora aszály – ez hatalmas károkat okozhat a gazdáknak
Akár százmilliárdos nagyságrendű bevételkiesést is okozhat az aszály a magyar gazdáknak – mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) osztályelnöke.
Növényvédelmi előrejelzés: Most sok veszély leselkedik a növényekre!
Nem veszélytelen a tavasz a növényeink számára, s ezalatt elsősorban a tavaszi fagyokat és a kialakuló szárazságot értem. Sajnos a mostani időszakra ezek jellemzőek elsősorban. Az Agroinform.hu 2019. 13. heti növényvédelmi előrejelzése.
Mit érdemes tudni a szabályozott/programozott kibocsátású műtrágyákról?
A bevont vagy szabályozott felszabadulású műtrágyák (CRF-Controlled Release Fertilisers) egyre népszerűbbek, világszerte nagymértékben felkeltették a termesztők és mezőgazdászok érdeklődését. Milyen fajtái vannak és miért éri meg használni őket?
Magkeverékek vetésével próbálják megmenteni a legelők élővilágát
A Földközi-tengeri ökoszisztémák további romlásának megállításában/visszafordításában nagy reményeket fűznek az olyan legelőkhöz, ahol a biodiverzitást magkeverékek vetésével segítik elő.
Ingyenes agrometeorológiai adatokkal segítik a gazdákat
Széleskörű és ingyenes adatelérést biztosító meteorológiai információs rendszer jött létre – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
Tapasztalt gazdák mondják el, milyen praktikák váltak be nekik a kalászosok védelmében
Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.
Egy gombaölő szer, ami nemcsak védi kalászosokat, de a termésre is pozitívan hat
Az Elatus Era az őszi- és tavaszi kalászosok teljes lomb- és kalászvédelme mellett kiemelkedő minőségű és mennyiségű termést is garantál.
Így cselezheti ki a növénytermesztő az időjárást
Fontos mindent megadni azoknak az állományoknak, amelyek átvészelték a telet és elegendő csapadékot kaptak a tavaszi meginduláshoz.
Kukorica gyomirtása: kerüljük el a gyakori hibákat!
A tavalyi év időjárása a kukorica-gyomirtásban is kihívások elé állította a termelőket. A szokatlan márciusi tél és a jelentős csapadék hatására a szántóföldi munkák később kezdődtek, majd az áprilisi...
"Az egészség fontos, de az élvezet a fő oka annak, hogy élelmiszereket vásárolunk"
Annak ellenére, hogy a fogyasztók 62 százaléka az édesburgonyát egészségesnek tartja, az "igazi" krumpli sokoldalúbban készíthető el, és később éhezik meg tőle az ember.
Új, továbbfejlesztett nitrogénszenzorok, amik napnyugta után is működnek
Az Agricon vállalat bemutatta az új Yara ALS 2 N-szenzorait. A szenzor a növényállomány nitrogénigényét, illetve biomasszanagyságát hivatott meghatározni.
Tavaszi gyors segítség – Miért a nitrogént adjuk fejtrágyaként?
A kora tavasszal kijuttatott nitrogén jelentős segítséget nyújt a lassan felmelegedésnek induló talajoknál. De melyik típust válasszuk és mennyit juttassunk ki belőle?
Új kalászos gyomirtó szer – kikapcsolja a gyomokat
A 2019-as tavaszi gabona gyomirtási szezonra új kalászos gyomirtó szert ajánl az FMC a termelők figyelmébe kétszikű gyomok irtására őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, rozs és tritikálé kultúrákban.
Vadriasztó újdonság 360 fokban – ettől a szőr is feláll a vadak hátán!
Jó hír a gazdának, hátborzongató a vadaknak! Itt a legújabb vadriasztó fejlesztés.
Növényvédelmi előrejelzés: korai tavaszodás, sürgős tavaszi teendők
A kajsziültetvényekben már a monília elleni védekezés van napirenden, szokatlanul korán indul a permetezési szezon, a levéltetvek pedig már évek óta súlyos gondot okoznak. Az Agroinform.hu 2019. 12. heti növényvédelmi előrejelzése.
Hol termelték a legjobb tömegtakarmányokat 2018-ban?
Átadták az "Év tömegtakarmánya 2018" díjakat. Több száz kiváló minőségű takarmányt vizsgáltak meg, amelyek közül több kategóriában hirdettek győzteseket.
Csak a jól felépített védekezés lehet eredményes a repce két fontos gomba kórokozójával szemben
A magyarországi repcetermelők részére napjainkban kiemelkedő genetikai tulajdonságokkal rendelkező hibridek állnak rendelkezésre, amelyek termőképességének kiaknázásához a termesztési időszak során...
A fonálférgek szaga felhasználható a kártevők elleni védekezésben
Komoly felfedezést tettek amerikai kutatók, akik észrevették, hogy a burgonyabogár ellen nem csak bevethetőek a fonálférgek, de szaguk riasztja is a kártevőket.
Új kártevők elterjedésével kell számolniuk a termelőknek
A foltokban lehulló intenzív csapadékra és az extrém melegekre a kímélő és nedvességmegőrző talajművelés lehet a válasz, miközben a klímaváltozás miatt a növénytermesztőket az egyre több, eddig leginkább a mediterrán éghajlaton őshonos rovarok elterjedése fenyegeti.
Kiváló élelmiszer- és takarmányalapanyag a cirok
A cirok a kukorica jó alternatívája lehet a száraz kontinentális éghajlaton, aszályra hajlamos területeken, mivel szárazságtűrése kiemelkedő. Ráadásul jövedelmezően termeszthető.
A repce-fénybogár ellen egyre nehezebb védekezni, de vannak még lehetőségek!
A repce-fénybogár elleni védekezés közkedvelt eszköze a piretroid hatóanyagcsoportba tartozó taglózó hatású termékek valamelyike, mely a megszokott védekezési gyakorlat alapkészítménye. Túlhasználatuk...
Mi lesz a vetőmagbunkerrel, ahol egy globális katasztrófa esetére őrzik a vetőmagokat?
Mint tudjuk, a Norvégiához tartozó Spitzbergákon van a Svalbard Global Seed Vault, vagyis az idén 11 éves Nemzetközi Magbunker. Ezt azért hozta létre a norvég kormány 2008. február 26-án, hogy...
Így védekezzünk a parlagfű ellen napraforgóban!
A napraforgó gyomirtása csak akkor lehet igazán sikeres, ha a gazdálkodó integrált szemlélettel maximálisan kihasználja az agrotechnikai védekezési lehetőségeket is.
A biopeszticidek világpiaca 2022-re eléri az 5,02 milliárd dollárt
Az élelmiszer-biztonság egyre szigorodó követelményei arra késztetik a termelőket, hogy a növények kártevők és kórokozók elleni védelméhez lehetőleg természetes vegyületeket használjanak.
Mire számíthatnak idén a szőlősgazdák?
Ahogy más kultúránál is elmondtuk, úgy itt is megállapítható, hogy a szőlő növényvédelmében rendkívüli helyzet nem fordult elő 2018-ban, de eseménytelennek semmiképp sem minősíthető a mögöttünk levő évjárat.
Kiemelt témáink
- AKG
- baromfi
- gazdálkodási napló
- búza
- fiatal gazda
- PREGA
- gazdaságátadás
- AÖP
- gyümölcstermesztés
- jogszabály
- kukorica
- közös agrárpolitika
- legeltetés
- madárinfluenza
- napraforgó
- no-till
- növényvédő szer
- ökológiai gazdálkodás
- repce
- sertés
- sertéspestis
- szarvasmarha
- szőlő
- talaj
- termőföld
- TMR
- ukrajna
- zöldségtermesztés
- drón