Termőföld, legelő, szántóföld hírek
Negyven éve nem volt arra példa, hogy ilyenkor öntözni kelljen az Alföldön
Nem halogathatjuk tovább, hogy alkalmazkodjunk a megváltozott időjárási viszonyokhoz, és újfajta gazdálkodást folytassunk. A legfontosabb feladat a termőföld nedvességének megőrzése.
A glifozát kiiktatása nagyon megnöveli a gyomirtás költségeit
A glifozát kiesése miatt a termelők a kevésbé hatékony gyomirtó szerekből nagyobb adagokat, illetve kombinációkat és többszöri kezelést voltak kénytelenek alkalmazni.
Az előírások betartásával a beporzókra jelentett kockázat minimálisra csökkenthető!
Gyümölcsfáink virágoznak: a mandula és a kajszi ugyan már elvirágzott, de mások még csak most kezdik bontogatni szirmaikat. Ahhoz, hogy a virágokból termés legyen, gyümölcsöseink nagy részénél beporzó...
Idén hét vízilétesítmény-beruházás előkészítésével folytatódik az öntözésfejlesztés
A kormány az elmúlt években több határozattal segítette az öntözésfejlesztést, a legutóbbi döntés értelmében a 2019-es beruházás-előkészítési feladatokra 594 millió forintot különítettek el. Egy új...
Segítünk védekezni a lisztharmat ellen
2019 tavaszán korán érkezett a felmelegedés, ezzel szemben sokat késett a csapadék. Ennek következtében a kalászos állományokban legkorábban a lisztharmatbetegséget találtuk meg, így észszerűnek tűnt, hogy egy rövid technológiai összefoglalóban e betegséget járjuk körbe.
Még a fejlettebb és a legagresszívabb gyomokat is irtja
A Genius™ WG az egyik legszélesebb hatásspektrumú gyomirtó szer egy- és kétszikűek ellen.
Biztonságos gyomirtás csapadékfüggetlenül
A szántóföldi területeink nagy részén alig volt csapadék április közepéig. A talajok kiszáradtak, átlagosan legalább 100-150 mm hiányzik a közepesen nedves évjáratokhoz viszonyítva is.
Készüljünk fel a bálázásra – tanácsok a jó minőségű bála készítéséhez
Magyarországon készült, strapabíró bálázókkal álljunk neki a szezonnak.
A kukoricatermesztés halálos légszennyezés kiváltója lehet?
Egy amerikai tanulmány arra jutott, hogy a kukoricatermesztés közvetlenül összefüggésbe hozható az USA-ban évi 4.300 halálesettel.
Növényvédelmi előrejelzés: a szárazság mellett a szeptória fenyegeti a kalászosokat, de a vetésfehérítő is beindult
A növényvédelmi helyzetre és növényeink állapotára használhatjuk a „felemás” jelzőt. Az Agroinform.hu 2019. évi 15. heti növényvédelmi előrejelzése.
Ez ám a hatékonyság: kilenc méteres szélességben kaszálni!
A CLAAS DISCO nagyteljesítményű kaszái tökéletes eredményt biztosítanak a szálástakarmány betakarításakor. A MAX CUT kaszasínnek köszönhetően kizárt a csíkozás és a tarlótaposás, a vágási minőség és a...
Rengeteg a rossz beidegződés a műtrágyázásban, ami visszaveti a fejlődést
Mit kell máshogy csinálnunk a megszokotthoz képest a tápanyag-utánpótlásban, hogy az meg is látsszon a terméshozamokban?
Az aszály miatt odaveszett a kalászos gabona 30 százaléka, és lehet még rosszabb
Az aszály miatt a kalászos gabona 30 százaléka veszhetett kárba. Az elmúlt napok esőzései nem mérsékelték a szárazságot – mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke.
Újabb kihívás előtt állnak a kukoricatermesztők
Április elején az ország jelentős részén aszály tapasztalható, a téli csapadék sem volt nagy mennyiségű, márciusban pedig helyenként 10 mm eső sem esett. A kukorica vetése folyamatos, a vetés...
Európa a tavalyinál magasabb repcetermést vár
Az EU ez évi repcetermése – a sok helyütt tapasztalható gyenge kelések ellenére – meghaladja majd az előző évit?
Hogyan előzze meg a gabonatermesztő a súlyos vetésfehérítőlárva-kártételt?
A tavalyi év folyamán igen nagy problémát okozott egyes régiókban a vetésfehérítő bogár lárvái elleni védekezés.
Idén közepes zöldség- és gyümölcstermés várható
Kedvezőtlenül érinti az aszály a gyümölcs- és zöldségtermő területeket, jelenleg 120-160 milliméter csapadék hiányzik a talajból – közölte Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi...
Védekezés az aszálykár ellen: egy magyar találmány hozhat óriási változást a hazai mezőgazdaságban
Hazánkban nem újdonság a szárazság problémája, Magyarországon ugyanis az aszály, jégeső és tavaszi fagykár az összes mezőgazdasági kár 60%-át is meghaladta az elmúlt 35 évben.
Mezőfalván májusban újra NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow!
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) közreműködésével – idén is megrendezi az ország legnagyobb szántóföldi kiállítását. A...
Ellenőrizni kell az élelmiszerek növényvédőszermaradék-tartalmát
Megjelent az Európai Bizottság 2019/533/EU végrehajtási rendelete a növényi és állati eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található növényvédőszer-maradékok értékelésére irányuló, a 2020.,...
Növényvédelmi előrejelzés: Nagyon lassan fejlődnek a gabonafélék
Az üzemek készülnek a tavasziak vetésére, a műtrágyázás és a tavaszi talaj-előkészítés folyamatos és zavartalan. Az Agroinform.hu 2019. 14. heti növényvédelmi előrejelzése.
Megduplázódott a paradicsomhozam – a gazdák menthetik meg a méheket, és még profitálnak is
Gazda- és méhbarát módszert dolgozott ki egy német kutatónő. Könnyű megvalósítani, védi a beporzókat és a gazdák is nyernek vele.
Gazdák, akik a saját bőrükön érzik a helyspecifikus gazdálkodás előnyeit
Ki hogyan kezdett bele és kinek mekkora megtakarítást hoz a helyspecifikus gazdálkodás – ezt is elmondják azok a gazdálkodók, akik már több éves tapasztalataikról tudnak beszámolni a precíziós termelés terén.
A biogazdálkodás részaránya az EU-ban
Az Európai Unióban a mezőgazdasági földterületekben mind nagyobb részt foglalnak el a bio (szerves) gazdálkodási területek.
Adatgyűjtést indít a Nébih, hogy kiderítsék a tavalyi méhpusztulások okát
Tavaly nagy port kavartak a tömeges méhpusztulások, aminek okait azóta sem sikerült megtalálni. A Nébih most adatgyűjtésbe kezd, hogy pontot tegyen a rejtélyes ügyek végére.
Napraforgóból előállítható bio-herbicidet regisztráltak az USA-ban
Az új szer a környezetre ártalmatlan.
Az öntözővíz alapdíjának 70 százalékát az állam állja
A tavalyi év végén a szokásos mennyiségnél átlagban 30 százalékkal volt kevesebb a csapadék, az idei év elején pedig az átlagos csapadéknak csupán a 40 százaléka hullott le.
5 milliárd forint éves agrárbiztosítási támogatásra pályázhatnak a gazdák
Az idei évben is 5 milliárd forint éves agrárbiztosítási díjtámogatás vehető igénybe a Vidékfejlesztési Program keretében. Eddig összesen több mint 66 ezer kérelem támogatásáról született döntés,...
Milyen gyomszabályozási stratégiát kövessünk kukoricában?
Mikor védekezzünk a gyomok ellen? Egy vagy két kezelés ajánlott? A cikkből kiderül, hogy a különböző gyomflóra és termesztési körülmények között milyen gyomirtási stratégia a legjobb.
Az olajrepce termelőinek érdemes odafigyelniük a bórhiányra
Az olajrepce-termesztők gyakran elhanyagolják a bórhiány vizsgálatát és pótlását az állományban.
Ezek a palántanevelés során leggyakrabban elkövetett hibák
A kedvezőtlen környezeti feltételek következtében kialakuló tünetek többnyire láthatók a palántákon, de sok esetben csak később derül ki a kevés fénnyel vagy a hideggel összefüggésbe hozható rossz szövetdifferenciálódás, ami a virágzás késését, deformált virágok megjelenését okozza.
Ahogy most termelünk, az hosszú távon nem tartható fenn
Több beltéri farmra van szükség, mert azok egységnyi területről a szabadföldi termesztéshez viszonyítva többszörös mennyiségű terméket képesek előállítani.
Megkezdődtek a tavaszi munkák – cikkünkben rengeteg szaktanácsot találsz!
Ahány gyümölcs, annyiféle metszési technika; zöldségtermesztőknek a tavaszi indítótrágyázásról; új gyomirtó szer, ami a legagresszívebb gyomokkal is elbír; így védekezzünk a parlagfű ellen napraforgóban; meg kell védeni a virágokat a monília támadásától. Az Agroinform.hu márciusi szakcikkeinek összefoglalója.
Ezek a mezőgazdasági célú vízhasználattal kapcsolatos ellenőrzések során feltárt legjellemzőbb hibák
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása a vízügyi és vízvédelmi hatósági aktualitásokról.
Kiemelt témáink
- AKG
- baromfi
- gazdálkodási napló
- búza
- fiatal gazda
- PREGA
- gazdaságátadás
- AÖP
- gyümölcstermesztés
- jogszabály
- kukorica
- közös agrárpolitika
- legeltetés
- madárinfluenza
- napraforgó
- no-till
- növényvédő szer
- ökológiai gazdálkodás
- repce
- sertés
- sertéspestis
- szarvasmarha
- szőlő
- talaj
- termőföld
- TMR
- ukrajna
- zöldségtermesztés
- drón