A francia start up mesterséges libamájat akar forgalomba hozni. Elmondásuk szerint ezzel bővülne a kínálat, ráadásul felhívnák a figyelmet az állatokkal való bánásmódra. A mesterséges élelmiszernek azonban több európai tagállam sem örül. Köztük Olaszország és Magyarország sem.

Laboratóriumban előállított hús piacra dobása

A Gourmey francia élelmiszeripari vállalat az első, amely kérelmezte a termesztett, más néven "laboratóriumban termesztett" hús uniós piacára jutását. Mindezt az után, hogy csütörtökön egy sejtalapú kacsatermék iránti kérelmet nyújtottak be az Európai Bizottsághoz - írta meg a Politico cikke alapján a Világgazdaság.

A libamáj hagyományos étel Franciaországban

Az új élelmiszert libamáj gyártására használnák, ami egy gyakran előforduló étel a francia konyhaasztalon. A libamáj az utóbbi időben egyre nagyobb kiritkát kapott az állatjóléti aggályok miatt. A szinte halálra etetett liba és kacsa dagadt májából készül, a készítését több európai országban betiltották korábban. A Gourmey igazgatója a lapnak elmondta: nem lecserélni akarják a korábbi terméket, hanem a kínálatot kívánják bővíteni ezzel az új fajtával.


Több szabálynak kell megfelelnie

Az uniós forgalomba kerülést egy másfél-két éves többlépcsős eljárás előzi meg, amely az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által végzett 9 hónapos kockázatértékelésből, majd egy 2 hónapos kockázatkezelési folyamatból áll, amiben az uniós országok végül minősített többséggel szavazza meg a termék engedélyezését.

A párizsi székhelyű vállalat 65 millió eurót szedett össze a kockázati befektetőkből, ráadásul más termesztett húsféléken is dolgozik már az EU piacán. Olyan vetélytársai vannak, mint a holland Mosa Meat.

Vannak országok, amelyek korábban már betiltották a mesterséges élelmiszerek forgalmazását - fotó: canva.com

Nem túl jó a politikai visszhang

Nem a legjobb a termesztett libamáj megítélése Európában. Olaszország volt az első olyan ország, amely tavaly novemberben minden ilyen élelmiszert betiltott. A bizonyítékok ellenére, hogy a fellépés sérti az egységes piaci szabályokat, több ország is hasonlóan döntött. Csatlakozott hozzájuk Franciaország, Románia, Ausztria, valamint Magyarország. Ezek a területek tehát nem kérnek a mesterséges élelmiszerekből, nem kívánják azokat forgalmazni.