Az ilyen kertben ugyanis jó eséllyel nagyobb a biológiai sokféleség, és még vizet sem pazaroltak el rá. A legfrissebb győztes egy tasmániai "gyep" lett.

„Ez a legszebb példa a legcsúnyább pázsitra a világ legérdemesebb ügyéért: a vízvédelemért. Ez a verseny zsenialitása. Humorral világít rá egy ilyen komoly témára. Díjazza azokat, akik hajlandók büszkén hirdetni, hogy az övék az a gyep, amely megérdemli az undorodó pillantásokat a szomszédoktól és a tapsot a világ minden tájáról" – olvasható a svédországi alapítású szervezet honlapján – írja a telex.hu. A nemzetközi zsűri minden pályázónak megköszönte a csúnya gyepeket, biztatva őket, hogy legyenek büszkék azokra.

A tasmániai Kathleen Murray győzelmét az ausztráliai klímának és annak köszönheti, hogy egyáltalán nem öntözte a kertjét, mely olyan területen található, ahol nincs vezetékes víz, a tartályokban összegyűjtött esővizet pedig túl értékesnek tartja ahhoz, hogy a gyepre pazarolja. Ha ugyanis kifogynának a vízből, körülbelül két hétbe telne, mire tartálykocsival szállítanának nekik.

Ráadásul a kertet még erszényesek, bandikutok is furkálták, azonban a tulajdonos már a bandikutokra is másként tekint: nem olyan állatokként, melyek megszállták a kertet, hanem akiknek köszönhetően nem kell füvet nyírnia.


Azt mondta, mindenkinek el kell döntenie, hogy inkább a gazdáknak álljon elegendő víz rendelkezésére ahhoz, hogy élelmiszert termeljenek a növekvő emberi népességnek, vagy versenyre akar kelni a szomszédokkal, hogy kinek zöldebb a pázsitja. Az is örömmel tölti el, hogy ennek köszönhetően rengeteg új faj, gyíkok, hangyászsünök, kenguruk, wallabyk és filanderkenguruk jelentek meg a területen.

A világ legcsúnyább gyepe

A kezdeményezés 2022-ben indult, amikor a svédországi Gotlandon öntözési tilalmat rendeltek el a vízkészletek csökkenése miatt. Ekkor jött az ötlet, hogy a takarékos vízhasználatot a szikkadt gyepekkel is lehet népszerűsíteni. A kezdeményezés népszerűségét mutatja, hogy Gotlandon 5 százalékkal csökkent a vízfogyasztás. A szervezők szerint az emberek egyébként is sokszor csupán társadalmi nyomás hatására gondozzák a gyepjüket.

Gotland után más svédországi településeken, majd Kanadában is divat lett a csúnya kert, jelenleg pedig már a világ minden tájáról bekapcsolódnak a mozgalomba.

Az USA Környezetvédelmi Ügynöksége szerint a háztartások vízfelhasználásnak 60 százaléka a gyepre és a kertre megy el, ezért ezeken a területeken lenne érdemes lemondani a tökéletes pázsitról.

Indexkép: gotland.com