Gyógynövénygyűjtés

Könyvek alapján néha nem könnyű felismerni egyes gyógynövényeket, ráadásul sok az olyan közöttük, amelyeknek küllemre nagyon hasonló mérgező társaik is vannak, ezért alapvető szabály, hogy csak olyan gyógynövényt gyűjtsünk, melyet 100%-os biztonsággal be tudunk azonosítani!

A gyógynövények gyűjtésére mennyiségi, területi és természetvédelmi előírások vonatkoznak, de ha csupán a házi patika számára gyűjtenénk gyógynövényeket, akkor elég néhány dologra odafigyelnünk.

Hol gyűjthetünk?

A magánterületen található gyógynövények a terület tulajdonosát illetik, így ilyen helyen csak az ő hozzájárulásával gyűjthetünk. Az állami erdők területén a mennyiségi korlátokat betartva (2 kg/fő/nap) gyűjthetjük a gyógynövényeket, arra viszont figyeljünk oda, hogy ne tévedjünk védett területre. A természetvédelmi területek többségén a gyűjtés tilos, egyedi engedélyeket csak a területileg illetékes természetvédelmi hatóság tud adni.

A gyógynövények gyűjtésekor kerüljük a szennyezett területeket, a forgalmasabb utaktól tartsunk legalább 500 méteres távolságot. De kerülendő a szemétlerakók, intenzív mezőgazdasági területek, vasúti töltések és ipari övezetek környéke is.


Hogyan gyűjthetünk?

Figyeljünk oda arra, hogy hagyjunk érintetlenül a gyűjtött növény szaporodásához, túléléséhez szükséges mennyiséget. A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács ajánlása szerint egy adott gyógynövényfaj szaporodásához, megújulásához az egyedek 20–30%-át érintetlenül kell hagyni. Ezenfelül a gyűjtést úgy kell végezni, hogy a tevékenység a terület lehető legkisebb háborgatásával járjon.

A gyógytea készítése

A tea a víz után a világon a második legtöbbet fogyasztott ital. A gyógyteáknak is megvan a helyes elkészítési módja, aminek betartása fontos annak érdekében, hogy a hatóanyagok minél nagyobb mennyiségben oldódjanak ki a vízben.

A gyógynövényekből háromféleképpen készíthetünk gyógyteákat, döntően attól függően, hogy a növény mely részét használjuk fel.

A virágot, a leveleket és a hajtásvégeket forráznunk kell. Ebben az esetben a teafüvet forró vízzel felöntjük, majd lefedve állni hagyjuk 15–20 percig. Tehát ezeket nem főzzük, szemben például a gyökerekkel, kérgekkel és termésekkel, melyeket magas rosttartalmuk miatt 5–10 percig forralni szükséges. Néhány növényt – ilyen például a csipkebogyó – nem szabad főzni, ezekből hideg áztatással készíthetünk teát, ami 4–12 óráig tarthat.

A szakértők szerint a gyógytea fogyasztása akkor a leghatékonyabb, ha reggel, éhgyomorra isszuk – így szívódik fel a legtöbb hatóanyag.

tea

A szakértők szerint a gyógytea fogyasztása akkor a leghatékonyabb, ha reggel, éhgyomorra isszuk – fotó: Pixabay

Ma már inkább tévhitnek számít az a vélemény, hogy a gyógyteák elkészítésekor ne használjunk fémeszközöket. A modern technológiával rozsdamentes acélból készült teatojások, kiskanalak teljesen ártalmatlanok, nyugodtan használhatjuk őket. Vigyáznunk csak a régi, alumíniumból készült eszközökkel kell, melyek valóban mérsékelhetik a gyógynövények hatását.

Az örök kedvenc gyógynövények

Néhány gyógynövény örök kedvencnek számít, és nem veszít a népszerűségéből, ráadásul ezek felismerése a természetben nem jelent nehézséget. Könnyen és nagy biztonsággal gyűjthető gyógyfüvek közül érdemes megpróbálkozni az alábbiakkal.

Kamilla

A kamilla az ország szinte minden pontján megtalálható, de könnyedén termeszthető is. Áprilisban–májusban virágzik; virágzatát akkor gyűjtjük, amikor vízszintesen állnak a szirmai. Szárítás után papírzsákban tartandó.

A népi gyógyászatban széles felhasználási köre ismert, de leggyakrabban a megfázás tüneteinek enyhítésére, emésztőszervi panaszok csökkentésére, illetve bőr- és nyálkahártya-irritációk kezelésére használják.

kamilla

A kamilla az ország szinte minden pontján megtalálható – fotó: Shutterstock

Menta

Magyarországon a legelterjedtebb vad változata a mezei menta (Mentha arvensis), mely elsősorban nedvesebb réteken nő. A borsmentához képest jóval alacsonyabb a mentoltartalma, így íze enyhe. Elsősorban a levelét használhatjuk szárítva és frissen egyaránt.

Görcsoldó és antibakteriális hatása közismert, de eredményesen alkalmazható különféle emésztőszervi problémák esetén is. Teája élénkít, elűzi a fáradtságot, serkenti az agyműködést és a gondolkodást. Azonban napi 3-4 csészénél többet nem ajánlott fogyasztani belőle.

Szederlevél

A legtöbb erdőben megtalálható erdei szedernek a levele is gyógyhatású. Külsőleg sebkezelésre és fogínyvérzésre használható, belsőleg pedig például a cukorbetegség megelőzésére szolgáló teakeverékek egyik alapeleme.

Teája alkalmas lehet ízületi betegségek kezelésére, húgyúti gyulladásokra, vizelethajtásra, izzadásra, légúti betegségekre, hasmenésre is.

Csalán

A hazánkban gyakran gyomnövényként kezelt csalánt (Urtica dioica) szinte mindenhol megtalálhatjuk. Gyógyhatásai a gyulladáscsökkentéstől kezdve a méregtelenítésen át a bőrproblémák kezeléséig széles spektrumot fednek le, de elsősorban vizelethajtó hatásáról ismert. Érdemes a nyár elejétől kezdődően kifejlett leveleket gyűjteni.

csalán

A csalán rengeteg jótékony hatással rendelkezik – fotó: Shutterstock

Forrás: greendex.hu

Indexkép: Shutterstock