A kakasok kukorékolása tipikus kora reggeli tevékenység, de sokáig nem volt egyértelmű, hogy miért. A kérdést egy kutatócsoportnak sikerült megválaszolnia – írja a telex.hu.

Persze a kakasok nem csak reggel kukorékolnak, hiszen sok olyan hatás éri őket, melynek hatására kukorékolásba kezdenek: akár egy autó zaja, illetve figyelmeztetésként, kommunikációs eszközként és örömük kifejezéseként is használják. Azonban hajnalhasadáskor kivétel nélkül mindig kukorékolnak, és a tudósok sokáig azt gondolták, hogy ez a megváltozott fényviszonyoknak köszönhető.

kakas, tyúkok

Hajnalhasadáskor mindig kukorékolnak a kakasok – fotó: Pixabay

Sokan felfigyeltek már arra, hogy a kakasok tudják, mikor fog felkelni a nap. Tudósok ezért elkezdték megfigyelni, hogy a kukorékolás a környezetre adott reakció vagy tudatos várakozás kifejezése. Különböző hatások mellett vizsgálva a kakasok viselkedését az derült ki, hogy a legkülönbözőbb okokból kukorékoltak, azonban a reggeli rutinjuk nem változott meg.

A fényviszonyok változásával járó két hétben a kakasok előre jelezték a világítás felkapcsolását, és két órával azt megelőzően kezdtek kukorékolni, azonban a közel teljes sötétség sem okozott zavart ebben. Az állatok ebben a környezetben a fény hiánya ellenére is gyorsan beálltak egy 23,8 órás napi ciklusra, és a sötétben is mindig ugyanakkor, nem sokkal pirkadat előtt kezdtek el kukorékolni.


A kutatók megpróbálták átverni a kakasokat fény- és hanghatásokkal a legkülönbözőbb időpontokban, de az állatok ezekre adott reakciója is csak azt erősítette meg, hogy a kakasoknak van egy belső órájuk, ami pontosan megmondja nekik, hogy mikor kukorékoljanak, és ezt az órát nem lehet átverni, ösztöneik elsőbbséget élveznek a külső jelekkel szemben.

A kutatás során az is kiderült, hogy a kakasoknál létezik egy kukorékolási hierarchia is, így mindig a domináns állat kukorékolhat először, a többiek pedig csak később kapcsolódnak be.