Módosult a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet, a 47/2024. (IX.5.) AM rendelet által – írja a nak.hu.

káresemény

A Kormányhivatal már drónfelvétel alapján is vizsgálhatja és jogosult megállapítani a kárbejelentéssel érintett területen található növénykultúra meglétét – fotó: pixabay.com

termesztő berendezésben termesztett fóliás és üvegházi növénykultúrák esetében nem lehet kárbejelentést tenni aszály, felhőszakadás, őszi, téli vagy tavaszi fagy által a növényállományban okozott kárra. Nem lehet kárbejelentést tenni az egységes kérelem felületen faiskolaként bejelentett területre sem.

A mezőgazdasági termelő szankciómentesen visszavonhatja a kárbejelentést, az erre a célra közzétett nyomtatványnak az agrárkár-megállapító szervhez (Kormányhivatalhoz) történő benyújtásával, a kárbejelentéssel érintett terület egészére vonatkozóan a helyszíni ellenőrzésről való tudomásszerzésig. Amennyiben a Kormányhivatal nem tart helyszíni ellenőrzést, úgy a kárbejelentés tárgyában hozott döntés meghozataláig visszavonhatja a gazdálkodó a kárbejelentést.


Ha a Kormányhivatal megállapítja, hogy a mezőgazdasági termelő a kárbejelentésében valótlan adatot szolgáltatott, vagy a kárbejelentés nem megalapozott, különösen, ha a kárbejelentéssel érintett terület nem szakszerűen művelt vagy a területen az egységes kérelem rendelet szerinti nagymértékű, súlyos, lágyszárú, vagy nagymértékű, súlyos, fás szárú vagy nagymértékű, súlyos, maradandó fás szárú gyomosodás áll fenn, akkor a kárbejelentés nem alapozza meg káresemény megállapítását – olvasható a nak.hu tájékoztatójában.

Ezenkívül, ha megállapításra kerül, hogy a mezőgazdasági termelő a kárbejelentésében valótlan adatot szolgáltatott, vagy a kárbejelentés nem megalapozott, különösen, ha többéves művelésre alkalmas szántóföldi kultúrát érintő bejelentés esetén a kárbejelentéssel érintett terület legalább 80%-án nincs jelen összefüggő állományként a kultúra – ide nem értve a káresemény által okozott teljes kipusztulást vagy ki nem kelést. Ezekben az esetekben sem alapozza meg a kárbejelentés a káresemény megállapítását.

A Kormányhivatal már drónfelvétel alapján is vizsgálhatja és jogosult megállapítani a kárbejelentéssel érintett területen található növénykultúra meglétét, a növénykultúra kárbejelentésben foglaltakkal való egyezését, felhőszakadás, vihar vagy jégeső káresemények tekintetében a káresemény bekövetkezésének tényét, a betakarítás bekövetkezésének tényét és szőlő- gyümölcsültetvény esetén a termőre fordulás teljesülését. A fóliás és üvegházi növénykultúrák esetében azonban a Kormányhivatal minden esetben helyszíni ellenőrzést követően hozza meg a határozatot a jégesőkár vagy viharkár vonatkozásában tett kárbejelentésről – olvasható a nak.hu tájékoztatójában.

káresemény

A mezőgazdasági termelő szankciómentesen visszavonhatja a kárbejelentést, az erre a célra közzétett nyomtatványnak az agrárkár-megállapító szervhez – fotó: pixabay.com

A kárenyhítő juttatás tekintetében akkor kerül figyelembevételre a növénykultúra kárbejelentésben és egységes kérelemben történő szaporítóanyag célú megjelölése, ha az ügyfél a terület vonatkozásában a szaporítóanyag-előállítást a rá vonatkozó rendeletek alapján végzi. A kárbejelentésben fel kell tüntetni a vetésbejelentés bizonylat sorszámát.

A kárenyhítési eljárás szempontjából a hibridnapraforgó és a hibridkukorica szaporítóanyag-előállítás céljából termesztett növénykultúrának minősül. A jogszabályokban foglalt, hivatalos szántóföldi ellenőrzésben részesíthető növényfajok esetében, ahol a vetőmag-előállító döntése alapján hivatalos szántóföldi ellenőrzésre nem került sor, a mezőgazdasági termelő a szaporítóanyag-előállítást a szaporítóanyag-előállításra vonatkozó termeltetési szerződéssel igazolja.

jégkár

A jég is sok kárt okozhat – fotó: pixabay.com

Fontos még, hogy egyes szántóföldi növénykultúráknál a mezőgazdasági káresemény miatti korai teljes kipusztulás vagy korai ki nem kelés esetén (különösen abban az esetben, ha az adott növénykultúra tárgyévi hozama a kárenyhítés iránti kérelemben megjelöltek szerint nulla) a károsodott növénykultúra hozamérték csökkenéséből még levonásra kerül a hozamcsökkenés miatt keletkezett költségmegtakarítás összege.

Ezen összeg kiszámításához szükség van a növénykultúránként meghatározott fajlagos költségmegtakarítás összegére, amelyet az AKI Nonprofit Kft. határoz meg és ezt az Agrárminisztérium a honlapján közzéteszi – írja a nak.hu.

A rendeletmódosítás teljes szövege ITT megtekinthető.

A rendeletmódosítás növénybiztosítással kapcsolatos tájékoztatója ITT elérhető.