A P-vitamin egy rendkívül fontos vegyületcsoport, amelyet bioflavonoidoknak neveznek. Ezek elengedhetetlenek egészségünk megőrzése szempontjából, valamint más tápanyagok – különösen a C-vitamin – hatékonyságának fokozásához.
P-vitamin vagy bioflavonoidok?
A P-vitamin egy növényi alapú vegyületcsoportot, mely a flavonoidokat takarja. A kutatások szerint kb. 6000 ismert flavonoid létezik. Az 1930-as években a tudósok egy új vitamint fedeztek fel a narancsban, amelyet P-vitaminnak neveztek el, azonban később kiderült, hogy ez valójában egy flavonoid és nem vitamin, ezért hivatalosan a P-vitamin elnevezést már nem használják.
A flavonoidok jótékony hatásai
A flavonoidok számos fontos egészségügyi előnnyel rendelkeznek: megakadályozhatják a fertőzéseket; védelmet nyújtanak a napfény ártalmai és a környezeti stresszhatások ellen; kutatások szerint ezek felelősek számos gyümölcs és zöldség színéért is. Különböző flavonoidok nagy mennyiségben találhatók meg gyümölcsökben, zöldségekben, a vörösborban, a kakaóban és a teákban.
A szakértők szerint a flavonoidok számos betegség megelőzéséhez hozzájárulnak, például csökkentik a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát.
Antioxidánsként semlegesíthetik a káros szabad gyököket, amelyek károsíthatják a sejteket, és gyengíthetik az immunrendszert.
A bioflavonoidok gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkeznek.
Javíthatják a bőr egészségét, továbbá bizonyos bioflavonoidok rákellenes tulajdonságokkal bírnak.
Enyhíthetik az idegrendszer károsodását is, ezáltal megelőzhetik vagy lassíthatják a neurodegeneratív betegségek kialakulását, különösen a citrusfélék flavonoidjai.
Emellett öregedésgátló tulajdonságuk is ismert.
Az áfonyában, eperben és szederben magas antocianin- és kvercetintartalmat mutattak ki – fotó: Shutterstock
A flavonoidok legjobb forrásai
A flavonoidok koncentrációja jelentősen eltérhet a különféle gyümölcsökben és zöldségekben. Különösen gazdagok a zöld leveles, sárga és piros zöldségek – például hagyma, káposzta, karfiol és brokkoli –, valamint a sötét színű gyümölcsök, a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök, a szőlő, az alma és a szilva. A leveles zöldségek, a keresztesvirágúak és az Allium nemzetség fajai általában magas flavonoidtartalommal rendelkeznek.
• Az áfonyában, eperben és szederben magas antocianin- és kvercetintartalmat mutattak ki.
• A hagyma és a fokhagyma kvercetint tartalmaz, amely gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert.
• A zöld és a fekete tea is kiváló katechinforrás.
• Az étcsokoládé rezveratrolt és más jótékony flavonoidokat tartalmaz.
• A kelkáposzta, a spenót és más leveles zöldségek rengeteg különféle bioflavonoidot tartalmaznak.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock