A durián nevű növény arról ismert, hogy gyümölcse elviselhetetlenül büdös. Néhány tömegközlekedési eszközről és az éttermekből is kitiltották már. Azonban úgy tűnik, hogy energiát tárolhat a különféle elektronikus eszközök számára – írja a termeszeti.hu.

A Sydney-i Egyetem kutatói ugyanis állítólag kifejlesztettek egy olyan módszert, mellyel átalakítják a durián hulladékát egy olyan eszközzé, ami képes a telefonok, laptopok feltöltésére.

Vincent Gomes professzor és csapata egyike azon kutatócsoportoknak, akik azon dolgoznak, hogy új módszerekkel energiatároló eszközöket fejlesszenek környezetkímélő módon. Ennek során vizsgálták meg a duriánt is. A céljuk szuperkondenzátorok létrehozása volt, melyek gyorsan tárolhatnak nagy mennyiségű energiát egy akkumulátornyi területen, és néhány másodpercen belül képesek is ezzel az energiával ellátni a különféle eszközöket.

durián

Kutatók kifejlesztettek egy olyan módszert, mellyel átalakítják a durián hulladékát egy olyan eszközzé, ami képes a telefonok, laptopok feltöltésére – fotó: Shutterstock

A duriánt és a jákafa gyümölcsét választották ki a módszerhez porózusságuk és nagy felületük miatt. Először a gyümölcshulladékot széntartalmú aerogéllé alakították – például vízben melegítve, majd fagyasztással szárítva a hulladékot –, mely rendkívül könnyű és porózus lett, ami lehetővé teszi, hogy szuperkondenzátorként működjön.


A gyümölcsből származó aerogélt elektródákká alakították, ezeket energiatároló tulajdonságaikra tesztelték. Az elektródák a tesztek során kiválóan szerepeltek, így kiderült, hogy alacsony költséggel előállítható zöldmegoldást jelenthetnek a különféle eszközök feltöltésére, ráadásul sokkal jobban teljesítettek, mint más, jelenleg használatban lévő kondenzátorok.