A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége „tojáskisokost" állított össze – írja a hvg.hu –, amiben szerepel mindaz, amit a tojásról tudni érdemes.

A tojást nagyon könnyű beépíteni az egészséges étrendbe, hiszen magas a fehérjetartalma, továbbá A-, B- és D-vitamint, valamint káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort, rezet és cinket is tartalmaz. De hogyan tároljuk? Mit jelent a kód és a méret? Meddig tartható el? Megemeli a koleszterinszintet? Ezekkel nem árt tisztában lenni.

Egy tojás körülbelül 68 kilokalóriát tartalmaz. A hazai táplálkozási ajánlás szerint 1 adag teljes értékű fehérjeforrásnak 1 tojás felel meg, amiből heti 2-6 darabot ajánlanak a dietetikusok – ebbe beleszámít a sütéshez, főzéshez felhasznált mennyiség is.

tojás

1 adag teljes értékű fehérjeforrásnak 1 tojás felel meg – fotó: Shutterstock

Kód és méret

A friss tojásokat többek között tömegük szerint osztályozzák:

• XL: 73 grammnál nagyobb
• L: 63-73 gramm közötti
• M: 53-63 gramm közötti
• S: 53 grammnál kisebb méretű tojás.

A tojáson lévő kód első számjegye az állattartásra vonatkozik:

• 0 - ökológiai tartás
• 1 - szabad tartás
2 - alternatív tartás (itthon zömében mélyalmos)
• 3 - ketreces tartás

húsvét

A főtt tojás 1 hétig tárolható a hűtőszekrényben – fotó: Shutterstock

Hogyan tároljuk, és meddig tartható el?

• Száraz, hűvös helyen (70-80% páratartalom mellett 2-18 °C hőmérsékleten) vagy hűtőszekrényben kell tárolni, de ne az ajtón található tojástartórészen, mert a hűtő nyitásakor a tojáson kicsapódhat pára, ami elősegíti a héjon lévő baktériumok elszaporodását.

A nyers, ép tojást 3 hétig lehet a hűtőben tárolni (de ne érintkezzen más élelmiszerekkel, mert baktériumok lehetnek a héján). Le is fagyasztható oly módon, hogy felütjük és kicsit összekeverjük, majd fagyasztóedénykékbe tesszük, így akár egy évig is eláll. A fehérjét külön is le lehet fagyasztani, használat előtt pedig hűtőszekrényben kell felengedni.

A főtt tojás 1 hétig tárolható a hűtőszekrényben.

Felhasználás előtt a tojást nem ajánlott megmosni, ugyanis megsérülhet a természetes, külső védőrétege, és így a belsejébe baktérium juthat.


• Krémekhez, majonézhez csak friss tojást szabad használni, azonban tudni kell, hogy a nyers tojással készült ételek nem igazán tarthatók el, és nem is veszélytelenek, hiszen akár szalmonella is kerülhet beléjük. Ehelyett ajánlott a tojásos ételeket alaposan megsütni vagy főzni: +75 °C felett pusztulnak el a baktériumok.

• Azt, hogy egy tojás mennyire friss, a következőképpen tudjuk ellenőrizni: a friss tojás lesüllyed egy pohár vízben, a régi pedig feljön a víz színére.

• Ha a tojásfehérje zavaros, a sárgája folyós, vagy a színe, szaga nem a megszokott, ne használjuk fel.

A tojás és a koleszterinszint

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása szerint egészséges „vérzsírok" esetén nyugodtan elfogyaszthatunk hetente 5-6 tojást. A tojás fogyasztása kevéssé befolyásolja a koleszterinszintet, és nem jelent szív- és érrendszeri kockázatot egészséges zsíranyagcsere esetén. Ha azonban a koleszterinszint meghaladja a normál értéket, abban az esetben korlátozni kell a bevitelt.