A MuchMore Kft. biológiai növényvédelmi szakértőjével, Székely Gyöngyvérrel beszélgettünk a kártevőkről és olyan kórokozókról, mint például a monília.

A kerttulajdonosok körében a tavaszi időszakban gyakran felmerül az a kérdés, hogy vajon az elszáradt virágokért a fagy vagy a monília tehető felelőssé? A monília által okozott kárkép nagyon hasonló lehet a fagyás tüneteihez, így a két jelenség könnyen összetéveszthető. A tapasztalatok szerint egy jól beállított hőmérő sokat segíthet a válasz megtalálásában – ugyanis ha fagy van, a virágok egyszerűen elfagynak.

Székely Gyöngyvér biológiai növényvédelmi szakértő elmondta, hogy a legfontosabb különbséget a tavalyi ágrészeken is fellelhető úgynevezett „múmiák" jelenléte jelenti. Ezek az elszáradt, összeaszalódott virágmaradványok tartalmazzák a monília spóráit, amelyek a párával a talajból is feljuthatnak, de elsősorban a rügyekbe zárva telelnek át. A kórokozó a bibén keresztül jut be a növénybe amikor az kihajt, és ez okozza a látványos virágszáradást.

A biológiai védekezés technológiája

Gyöngyvér saját fejlesztésű biológiai növényvédelmi technológiával dolgozik, amely két fontos lépésből áll. Az első lépésben egy olyan készítményt, a TYRA-t juttatják ki, amely gombaevő gombát – a Trichoderma fajt – tartalmazza, amelyet egy speciális cukorvegyülethez kötöttek. Ez a kombináció lehetővé teszi, hogy a gomba azonnal aktiválódjon, és agresszíven „lepucolja" a moníliát a bibéről.

A második lépésben az Amazon nevű, Bacillus mojavensis alapú baktériumkészítményt alkalmaznak, amely erős immunválaszt tud kiváltani a növényekben. Ennek előnye, hogy nemcsak megelőzi a fertőzést, hanem képes ki is gyógyítani a fákat a fertőzésből – akár meggyről, akár kajsziról legyen szó.

Lényeges tudni azonban, hogy a készítmény csak melegebb időjárás esetén alkalmazható, ezért előtte szükség lehet hidegtűrő Trichoderma készítmény bevetésére is.

Szemléletváltás a kertben

Gyöngyvér kiemelte: a biológiai növényvédelem teljes szemléletváltást kíván a kerttulajdonosoktól. Egy valódi biokert ugyanis nem működhet vegyszerekkel és monokultúrában. Magas szintű biodiverzitásra van szükség, – változatos sövénynövényekre, virágzó cserjékre, valamint a hasznos élőlények – katicabogarak, ragadozó atkák, petefürkészek – jelenlétére.

A biológiai védekezés nemcsak egészségesebb zöldséget és gyümölcsöt eredményez, hanem hozzájárul a háziállatok védelméhez is, hiszen elkerülhetjük a vegyszerek használatát a kertben.

Egyszerű trükkök a nagyüzemi és kiskerti gyakorlatból

A biológiai megoldások a nagyüzemi termelők körében is egyre népszerűbbek. Egy termelő például fehér tányérokba töltött vízzel sikeresen védekezett a bundásbogár ellen körteültetvényében – a bogarak egyszerűen belefulladtak a vízbe.

Ez is jó példa arra, hogy néha a legegyszerűbb, legtermészetesebb megoldások bizonyulnak a leghatékonyabbnak. A biológiai növényvédelem tehát egyrészt környezetbarát alternatíva, másrészt hosszú távon is fenntartható és sikeres stratégia a növények egészségének megőrzésére.

További információ és termékek

A Székely Gyöngyvér által fejlesztett technológiákról és biológiai növényvédő szerekről a MuchMore Kft. oldalán lehet tájékozódni, ahol kistermelők és hobbikertészek számára is összeállított, jól működő termékcsomagok érhetők el.

muchmore

Indexkép: Agroinform.hu