A növényi sztómák apró szivattyúkként működnek, és gázcserét végeznek a növény és a légkör között. A fémek felhalmozódása a faleveleken az ultrafinom por felszívódásának köszönhető. Ez adta az ötletet orosz tudósoknak olyan bevonatok kifejlesztére, amelyek pórusai, a levelek sztómáihoz hasonlóan képesek elnyelni a nanorészecskéket – írja az rg.ru.

A szálló porban gyakran találhatók arzén és ólom részecskék is, ami veszélyes lehet. Ezek elnyelésére alkalmasak lehetnek a mezopórusos titán-oxid részecskéknek, kálium-szilikátra vagy kálium-folyékony üvegre felhordva. Ezt a bevonatot az épületek homlokzatfestékének összetételében alkalmazva, a veszélyes légköri szennyeződések jelentős része kiszűrhető.

Orosz tudósok különleges festéket hoznának létre, amely kiszűri a levegőből az ólmot és az arzént

Orosz tudósok különleges festéket hoznának létre, amely kiszűri a levegőből az ólmot és az arzént – Fotó: Pixabay

A festékbevonat létrehozásának elméleti alapját már megtalálták, és néhány éven belül lehetőség nyílhat annak gyakorlati alkalmazására – írják.


Tatjána Krupnova, vezető kutató szerint: "Ez a festék teljesen környezetbarát, nem tartalmaz szerves összetevőket, és nemcsak házak homlokzatának, hanem ipari helyiségeknek a festésére is használható. A városi utakon az „okos" festéket a járdaszegélyek fedésére vagy útburkolati jelek felvitelére lehet használni. Az első esetben a festék képes lesz felfogni az ipari por mikrorészecskéit, a második esetben pedig az útfelület vagy a gumiabroncsok kopásából származó szállóport. Az eltömődött „sztómák" eltávolításához víznyomás alatt le lehet mosni a felületet, és a festék ismét szűrőként fog működni.

Hozzáteszik, hogy az orosz tudósok most egy olyan összetétel létrehozásán dolgoznak, amely nemcsak a port szívja fel, hanem a szerves szennyeződéseket is eltávolítja a levegőből. Mikrobiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy fotokatalitikus titán-oxid szemcsék szuszpenziói hatékonyan részt vehetnek az E. coli és a staphylococcus baktériumok elpusztításában is. Elektronmikroszkóp alatt jól látható, hogy az "oxititán", mint egy héj veszi körül a baktériumot, és "kinyomja", vagyis elpusztítja azt.

A kutatások eredményeit a "Journal of Non-Crystalline Solids" folyóiratban közölték.