Ha van kertünk, akkor általában van benne vöröshagymánk is. Ez kiváló újhagymaként, de akár télire is gondoskodhatunk a család hagymaellátásról, ha megfelelően gondoztuk, jó időben szedtük fel és persze az előírásoknak megfelelően tároltuk a hagymát.

Ráadásul, ha még most, augusztus végén, vagy szeptember elején szánunk rá egy kis időt és energiát, már nagyon kora tavasszal fogyaszthatjuk a finom újhagymát. Sőt, a hagyma nem csak étkezésre jó, hanem még a takarításban is segítségünkre lehet! Akár a grillrácsot is meg tudja tisztítani. De akkor sem csalódunk benne ha nem tisztítási, hanem étkezési céllal kerül a grillrácsra. Úgyhogy nagyon hasznos, ha helyet adunk neki a kertben és tudjuk, mikor mire van szüksége ahhoz, hogy hosszú időn át ellássa a családot.

hagyma

Nem mindegy, hogyan szedtük fel és milyen módon tároltuk a hagymát. Fotó: Shutterstock

Így szedd fel a hagymát, hogy télálló legyen

1. A duggatott hagymát körülbelül augusztus elején, míg a magról vetettet augusztus végén szedhetjük fel. Természetesen erre sincs örökérvényű szabály, így hát figyeljük, és legyünk résen, amikor a hagyma levelei elvékonyodnak, és fokozatosan elszáradnak, héjuk pedig könnyen ledörzsölhetővé válik, hiszen ezek a jelek arra, hogy megfelelő időben vagyunk a hagyma felszedéséhez.

2. A vöröshagyma betakarítását akkor kezdhetjük meg, amikor a föld feletti része magától eldől, elfekszik és kezd elszáradni. Ez a fajtától függően 100-120 nappal a magvetés vagy duggatás után következik be.

2. Csak száraz, napos időben kezdjünk hozzá a vöröshagyma felszedéséhez, mert így az nem lesz túlságosan nedves.

3. Kerüljük el a sérüléseket, hiszen úgy nem fog elállni a hagyma. Használjunk ásót, de legyünk vele óvatosak. A sérült hagymát ne akarjuk eltenni télire, azt használjuk fel mielőbb.

4. Még ha kellően száraz időben is szedtük fel a hagymát, hagyjuk két-három napig száradni a napon, majd válogassuk át, és vegyük le a leváló, külső héját. A szárítás után az elszáradt szárat körülbelül 2 cm-es csonk meghagyásával vágjuk le.

5. Ha nem szedjük fel időben a hagymát, eső esetén ismét gyökeret ereszthet, ami megnehezíti a felszedést.

Így tárold a télálló hagymát

1. A hagymát csakis szárazon tegyük el.


2. Válogassuk át, hogy semmiképp ne maradjon rohadt, sérült hagyma a többi között.

3. Száraz helyen tároljuk a hagymát, kiterítve.

4. Érdemes a hagymát a pincében, kamrában kosárban vagy rekeszben tárolni. Ezekben ugyanis jobban tud szellőzni, így kevesebb az esélye annak, hogy romlásnak indul.

5. A legjobb, ha 0-4 Celsius-fokos helyiségben, 65-70 százalékos páratartalom mellett tároljuk a hagymát. A túlságosan vizes helyiségben hamar meg fog rohadni a hagyma.

6. Ha nincs sok helyünk, akár még fel is kötözhetjük őket, és tárolhatjuk lógatva a hagymát.

7. Soha ne tároljuk a hagymát a krumpli mellett, mert a hagyma etilént termel, amely meggyorsítja a krumpli érési folyamatát, így az jóval hamarabb megromolhat.

Ezért érdemes még ősszel elduggatni a hagymát

Ahhoz, hogy tavasszal finom újhagymánk legyen, augusztusban vagy szeptember elején kell cselekednünk. Készítsük hát elő a talajt, és vagy magról, vagy dughagymáról gondoskodjunk a tavaszi hagymatermésről.

Fontos, hogy ne sokat várjunk vele, mert ha az időpont átcsúszik szeptember közepére vagy végére, akkor a növény nem tud kellő módon megerősödni még a téli fagyok előtt. Az áttelelő hagymát ne vessük frissen trágyázott földbe, viszont kiváló másodnövénye lehet bármelyik trágyázott zöldségnövénynek. Fontos azonban, hogy az ágyás legyen jól előkészítve és felásva, ráadásul, mivel a nyár nagyon meleg és száraz volt, előtte alaposan locsoljuk meg a talajt.

A magokat 30 centiméteres sortávolságra, és 10-15 centiméteres tőtávolságra vessük. A vetés után folyamatosan öntözzük a hagymát, hogy az minél hamarabb csírázni kezdjen. Az őszi időszakban az időjárástól tegyük függővé az öntözés gyakoriságát, de soha ne hagyjuk kiszáradni a hagymát. Újhagymaként már március végén fogyaszthatjuk, főzőhagymaként pedig májusban tudjuk majd betakarítani.

vöröshagyma földben

Még most sem késő helyet adni a kertben a vöröshagymának. Fotó: Shutterstock

Ezért érdemes hagymát termeszteni

1. A hagymára a nátha esetén is számíthatunk. A belőle készült tea ugyanis enyhíti a megfázásos tüneteket, és csökkenti a köhögést.

2. A hagyma jó a rovarcsípések ellen is. Méh- vagy darázscsípés esetén tegyünk a csípésre egy frissen félbevágott kisebb hagymát, és hagyjuk rajta 10 percig. Azon kívül, hogy enyhülni fognak a fájdalmaink, még a csípés helye sem fog feldagadni. De ugyanígy hatásos a szúnyogcsípés okozta viszketés enyhítésére is. Fontos, hogy utána öblítsük le a bőrfelületet.

3. A hagyma még a takarításra is jó. Segít eltüntetni a rozsdát, de kiváló lehet a grillrácsok takarítására is.

4. A hagyma az egészségünkre is nagyon jó hatással van. Sok benne a természetes cukor, ezen kívül pedig megtalálható még benne az A-, B6-, C- és E-vitamin, folsav, nátrium, kálium, vas és más ásványi anyagok, illetve gazdag rostforrás is.

5. Orrvérzés esetén is bevethető. Ilyenkor az orr alá kell tartani egy félbevágott hagymát, és az abból felszálló illóanyag segít elállítani a vérzést.

A hagyma tehát kívül-belül jó. Érdemes hát helyet adni neki a kertben, és ügyelni a helyes felszedésére és tárolására.