Az utóbbi évekhez képest ebben az évben sokkal jobb a dió minősége. A mérete nagyobb, emellett javultak az exportpiaci lehetőségek is. Minden adott egy remek szezonzáráshoz. Persze mindez csak papíron van így, hiszen számtalan problémával néznek szembe az ágazatban tevékenykedők. Az egyik legnagyobb nehézséget, hogy van egy olyan biztosítási követelményrendszer a dióval kapcsolatban, amit a piaci igények miatt hoztak létre. Ennek pedig minden termelőnek meg kell felelnie.

A tavalyi év kudarca

2023-ban szabadon áramlott az országba a külföldi dió Ukrajnából és Moldáviából, amely teljesen lenullázta a terelőket. Az ő kínálatuk a már meglévő biztos német és olasz piacokra is befurakodott, olyan áron adták a diót, amivel képtelenek voltunk felvenni a versenyt. Pedig pont a 2022-es aszály után adott lett volna minden ahhoz, hogy egy jó évet zárhassunk.

Idén az ország nagy részein rosszul sikerült a terméskötődés, majd jött a sok csapadék, amely megnövelte a növényvédelmi feladatok számát, hiszen elterjedtek a gombabetegségek. Most pedig a légköri aszály okoz fennakadásokat.

40 hektár dió

Az ország egyik legismertebb és legnagyobb diótermesztője, Guti Rudolf 40 hektáron termeszt magyar nemesítésű diót Tarpa határában. A Növényvédőszer számára elárulta, hogy megnövekedett a diótelepítés iránti kedv, főleg Szabolcsban, ahol a támogatásoknak köszönhetően a termelők átvették a piacvezető szerepet. A termésátlagokban ezt a pozíciót még nem érték el, de ami késik, nem múlik.

A terméskilátások változó képet mutatnak, ugyanis pár hete egy jégeső pusztított a területen, ezért 30-40 százalékos kiesés sem kizárt. A szakember elmondta, hogy ártéri környezetben és a Tisza közelében termeszti a diót, ennek nagy előnye, hogy ezen a területen nem kell fagyveszéllyel számolni.


"A Tisza idén is elöntötte az árteret, de minden kárban van valamilyen haszon, ugyanis a kártevők eltűntek, mivel a talajban laknak."

- mondta el, majd hozzátette:

"Azzal, hogy piacvezetői szerepre törtek a szabolcsiak, még sok minden hiányzik ennek a megtartásához és kiteljesedéséhez. A betakarításhoz és a szárításhoz szükséges lenne a háttérkapacitás megteremtése, ugyanis házi körülmények között – udvar, padlás – nagy mennyiség nem lehetséges a diót tárolni."

Kulcsfontosságú a dió növényvédelme

A dióburok fúrólégy elleni védekezés hatalmas kihívást jelent már évek óta. A rajzás még májusban kezdődött, attól fogva pedig egészen a szüret végéig, kéthetente valamilyen rovarölő szerre van szükség, hogy a gazdálkodók megakadályozzák a károkozást. A másik lehetőség a csapdák kihelyezése.

A probléma, hogy a kártevő 2-3 hét alatt akár a termés 30 százalékával is képes végezni. Fontos, hogy a fekete, használhatatlan diókat összeszedjük, hiszen abban telepszik meg a lárva, majd a talajba fúródva az egész telet képes átvészelni.

Minden jel szerint jó diótermés várható

Gara Miklós korábban elmondta, hogy a hamarosan közeledő szezonban valószínűleg jó termés várható. A Boglár-Kertész Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette, hogy két folyamat akadályozhatja ezt, az egyik az időjárás, a másik pedig az említett dióburok fúrólégy.

Van remény a dió számára - fotó: pexels.com

"Augusztus eleje az, amikor hírek érkeznek a kaliforniai diótermésről, de már itt van a chilei dió is a raktárakban, vagy a hamburgi konténerekben, ami stabil kínálatot jelent. Emiatt az utóbbi években nehéz helyzetbe kerültek a hazai diótermesztők. Voltak olyan időszak, amikor a kínai kereskedők jöttek ide, azonnali fizetést és elszállítást ígértek, most pedig ők hozzák a diót. Azokba az államokba, ahová korábban az USA szállított, onnan kiszorultak a dióval és most Európát árasztja el vele. Az USA azt mondja, hogy nem akar tovább telepíteni - mi ezt csak remélni tudjuk, hogy ez így van, mivel nálunk az alkalmazkodás a fejlődéshez nem olyan gyors, vagyis inkább lassú az ültetvény korszerűsítés. Ha valaki dió telepítésére vállalkozik, akkor nem években, hanem évtizedekben gondolkodik, ezért ez a fajtaváltás nem hajtható végre olyan gyorsan"

- nyilatkozta Gara Miklós.