Az AKI PÁIR adatai szerint a belföldön termelt és belföldön értékesített borok értékesítési ára csaknem 28,5 ezer forintra emelkedett hektoliterenként 2025 januárjában, azaz 10 százalékkal haladta meg az előző évit.

Hogyan alakultak a borárak?

Ezen belül az oltalom alatt álló, földrajzi jelzéssel ellátott borok feldolgozói értékesítési árai egy év alatt

  • fehérborok esetén 29 százalékos drágulással 28,1 ezer forint/hektoliterre emelkedett,
  • a vörös- és rozéboroké 5 százalékkal 34,1 ezer forint/hektoliterre mérséklődött.

Ugyanakkor a belföldön termelt és külföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára 15 százalékkal 33,7 ezer forintra emelkedett hektoliterenként 2025 januárjában az egy évvel korábbihoz viszonyítva – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) borpiaci jelentéséből.

a tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára 158,2 ezer forint/hektolitert tett ki

A tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára 158,2 ezer forint/hektolitert tett ki – Fotó: Shutterstock

A tokaji még mindig itthon igazán drága

Hozzáteszik, hogy a belföldön termelt oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok közül

  • a tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára 158,2 ezer forint/hektolitert tett ki, csaknem 5 százalékkal nőtt 2024-ben 2023-hoz mérten, a külföldi értékesítési átlagára pedig 2 százalékkal 86,2 ezer forint/hektoliterre emelkedett,
  • a vörös- és rozéborok közül az egri borok belföldi értékesítési átlagára 3 százalékkal 61,3 ezer forint/hektoliterre emelkedett a vizsgált időszakban, a külföldi értékesítési átlagára nagyjából 9 százalékos növekedéssel 69,6 ezer forintra emelkedett hektoliterenként.

Külföldön a magyar fehérbor a népszerű

A KSH adatai szerint Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege (gyöngyöző bor és pezsgő nélkül) mennyiségben és értékben is pozitív volt 2024. január–november között, mennyiségben 9 százalékkal, értékben 15 százalékkal nőtt 2023 azonos időszakához mérten. A külpiacon értékesített mennyiség nagyobb hányadát (72 százalék) a lédig borok tették ki, amelyek exportja 13 százalékkal 777,2 ezer hektoliterre nőtt a vizsgált időszakban. A palackos borok kiszállítása mintegy 1 százalékkal 302,1 ezer hektoliterre csökkent, míg értéke 6 százalékkal 21,3 milliárd forintra emelkedett. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitel 84 százalékát tették ki a megfigyelt periódusban – részletezi az AKI.


Mi történik a bor világpiacán?

Mindeközben a bornagyhatalom, Franciaország 15,56 milliárd euró értékben exportált bort és szeszesitalokat, ami 4 százalékkal elmaradt a 2023. évitől – áll a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) a honlapján.

A bor és egyéb szeszesitalok exportja az Egyesült Államokba 5 százalékkal, 3,8 milliárd euróra nőtt tavaly, mivel az Egyesült Államokban a nagykereskedelmi vásárlók feltöltötték készleteiket. Eközben a Kínába irányuló szállítások 20 százalékkal, 1 milliárd euró alá estek.

A francia borexport értéke tavaly 3 százalékkal 10,9 milliárd euróra esett vissza elsősorban amiatt, hogy az ebben a kategóriában jegyzett pezsgőkivitel 8 százalékkal, 3,85 milliárd dollárra süllyedt – írja a FEVS alapján az MTI.

Forrás: MTI, Agrárközgazdasági Intézet

Indexkép: Shutterstock