A mintegy 100 hektáron zöldségtermesztéssel foglalkozó Csizmadi Farmon nemrégiben adott át egy óránként 10 tonna kapacitással működő automata zöldségtisztító és -csomagoló gépsort az Sz&B Agro Kft. A gépsor tervezője és az összeállítást koordináló csapat vezetője, Basa Richárd mondta el, hogy kinek éri meg egy hasonló beruházás, és miért szükségszerű automata berendezés beszerelésén gondolkodni a zöldségtermesztésben.
Csizmadi Imre egyre több automatizált technológiát alkalmaz a zöldségtermesztésben – Fotó: Sz&B Agro Kft.
A post harvestben óriási a lehetőség, de nincs elég munkaerő
Az utóbbi időszakban egyre gyakrabban hangzik el az a mondat, hogy ki kell lépnünk az "alapanyagtermelő ország" kategóriából, és sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni minél nagyobb arányban a feldolgozott termékek előállítására, értékesítésére. "A Csizmadi Farmon szereltünk össze egy olyan profi, kíméletesen dolgozó, automata, válogató-, mosó-, tisztító-, csomagológépet, amelynek köszönhetően a megtermelt hagyma, zeller, sárgarépa és burgonya a kívánt minőségben és kiszerelésben bekerülhet a szupermarketekbe. Egyenesen a termelőtől" – mondta Basa Richárd, az SzB Agro Kft. tulajdonosa. A gépsor kapacitása 10 tonna /óra, és minimális emberi közreműködésre van szükség a működtetéséhez. A Csizmadi Farm a gépsor maximális kihasználására törekedik, így bértisztítást és -csomagolást is vállal.
A feldolgozottság mértékének növelése piaci előnyt jelent – Fotó: Sz&B Agro Kft.
A feldolgozottság szintjének emelése sokszor azért problémás Magyarországon, mert egyre kevesebben vállalnak munkát a mezőgazdaságban, így az automatizált gépsorral tulajdonképpen két kihívásra lehet egyidejűleg megnyugtató megoldást találni: magasabb hozzáadott értékű terméket állíthatunk elő kevesebb munkaerő igénybevételével.
A magasabb szintű feldolgozottság mindenkinek megéri – Fotó: Sz&B Agro Kft.
Kinek éri meg?
A magasabb szintű feldolgozottság mindenkinek megéri, hiszen a csomagolt, áruvá készített terméknek általában könnyebb piacot találni. "A legkisebb gazdáktól a legnagyobbakig, mindenki számára van ajánlatunk. Mi a zöldségtermesztésre specializálódtunk, a legprofibb gépeket szerezzük be, és építjük össze egy rendszerré, melyben egyetlen elektromos szekrény végzi a teljes gépsor vezérlését. A folyamat pedig a tervezéstől, a gépek beszerzésén és a rendszer összeállításán, a beüzemelésen át a folyamatos karbantartásig tart. Sőt, a csomagoláshoz szükséges alapanyagokat is folyamatosan szállítani tudjuk." – foglalta össze Richárd az Sz&B Agroval való együttműködés előnyeit.
Az Sz&B Agro Kft. a csomagoláshoz szükséges alapanyagokat is folyamatosan szállítani tudja – Fotó: Sz&B Agro Kft.
A gépsor mellett szól az is, hogy az olykor hirtelen jelentkező, valamely szupermarkettől érkező igényre sokkal könnyebb reagálni, mintha kézi munkaerővel szeretnénk megbirkózni a feladattal.
Sz&B Agro automata zöldségtisztító és -csomagoló gépsor: tervezés, kivitelezés, karbantartás
Kertészeti pályázat 2024-ben
Jövő év első negyedében jelenik meg a "Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, valamint post-harvest fejlesztések támogatása" című felhívás, melyet felkészülten vár az Sz&B Agro Kft., pályázatból finanszírozott beruházások, post-harvest automatizáció terén komoly tapasztalattal rendelkeznek. "Úgy gondolom, most érdemes belevágni ezekbe a fejlesztésekbe, egyrészt a pályázati lehetőség miatt, másrészt pedig a kormányzati kommunikáció egyértelműen azt mutatja, az országnak 2030-ig önellátóvá kellene válnia például burgonyából. A zöldségtermesztési ágazat most végre a fókuszba kerül" – hívta fel a figyelmet Basa Richárd.
|