Továbbra is van piaca az almának, így ahogy az előző években, idén sem kell attól félni, hogy a magyar almasűrítményt nem lehet eladni. Kínában – a legfőbb nemzetközi szereplőnél – jelentősen csökkent az almatermesztés, így Európának, azon belül Magyarországnak is lehetősége lesz ezt a piaci rést kitölteni. Egy tényező viszont nehezíti a körülményeket, ez pedig az elöregedő és elavuló ültetvények száma – írja a novenyvedoszer.hu

alma

Nagy a kereslet az alma iránt – fotó: freepik.com

Időben el tudták kezdeni a szedést

Az alma igazi hazája Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, ahol kétféle almát termesztenek: étkezésit és léalmát. Mindkettő jó termést hozott tavaly. Az Ausztria Juice igazgatója, Erdei Sándor szerint a tavaszi és a nyári időjárás kedvezett a termésnek, bár az augusztusi és a szeptemberi időjárás lényegesen melegebb és szárazabb volt a megszokottnál, ami  kedvezett a betakarítási munkáknak, így valamennyi termelő időben elkezdhette a szedést.

"A nyári és az ősz eleji szárazság negatív hatása az volt, hogy az almák nem érték el a kellő méretet, valamint a beltartalmi paraméterei – például a cukortartalom – is alacsonyabbak voltak. Az üzem augusztus második felében elkezdte a feldolgozást, ami november végéig tartott Vásárosnaményban. Összességében 150 ezer tonna hagyományos és 10 ezer tonna bioalmát dolgoztunk fel" – foglalta össze az igazgató.


Sikerült lehagyni egy erős almatermesztő országot

Lengyelországban nem sikerült jól az almatermés. Míg az előző években a lengyelek sorra rekordévet zártak, és még a tavalyi év első felében is jók voltak a becslések, amint elkezdődtek a betakarítások, a becsült számok folyamatosan csökkentek – főként az ipari almánál. A termelők a jó minőségű almát betárolták, értékesítették, ezért a léalma piacon keletkezett hiány.

Magyarországon a nyári alma átvételi ára 39 forint volt, ami a szezon végére elérte az 57 forintot. Az ültetvények folyamatosan öregszenek, de szerencsére vannak termelők, akik bízva az almában fejlesztenek, korszerűsítenek.

Most országszerte 20 ezer hektáron termesztenek almát (ez az ezredfordulón még 40 ezer hektár volt), az ültetvények átlagéletkora igen magas, amelyet tovább nehezít, hogy az idősebb ültetvények terméshozama lényegesen alacsonyabb az elvártnál, így országszerte is alacsonyabb az átlagtermés.

Sok területen folytatnak bio körülmények között almatermesztést – erre szintén keresletet mutat a vállalat, ezért hogy segítsék a termelőket a termékeik értékesítésében minden vasárnap kizárólag bioalmát dolgoznak fel.

Kampányt indítanak az ültetvények korszerűsítéséért

A termelőket különböző kezdeményezésekkel próbálják támogatni az ültetvények korszerűsítésének előmozdítása érdekében. Olyan új telepítési módszert terveznek, amelyben azt tesztelik, hogy miként viselkednek az ipari ültetvények emelt, hektáronként 2 és 3 ezer közötti tőszámmal, és öntözéssel telepítve.  Amennyiben ezek a módszerek beválnak, akkor nagyobb mértékben is szeretnék kiterjeszteni a termesztést.