Az idei év időjárása sok szempontból megkönnyítette a növénytermesztők helyzetét, a tavaszi és a nyári időszakban is jóval több csapadék hullott, mint az elmúlt években, de a több csapadék kedvezett a gombabetegségek és a gyomnövények fejlődésének is. Ráadásul a következő időszakban is 4–5 naponta várhatunk újabb csapadékkal érkező hideghullámot, majd hőhullámot, így a továbbiakban is kedvező körülmények várhatók a gombabetegségek fertőzése szempontjából – írja augusztusi kertészeti növényvédelmi felhívásában az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi).

Kiemelték, hogy a kertészeti növényeink teremnek, így a vegyes kertekben csak olyan növényvédelmi beavatkozásra van lehetőség, amelyik esetén tartható a rövid 1–2 napos élelmezésegészségügyi idő.

A szőlőben jelenleg minden jelentős hagyományos és új kórokozó is előfordul: peronoszpóra, lisztharmat, szürkerothadás és feketerothadás is – teszik hozzá.

Hangsúlyozzák, hogy a kálium-hidrogén bikarbonát hatóanyagú növényvédőszer használatának egyik előnye a nagyon rövid, 1 napos várakozási idő.

A szőlőben is használható, már ismert Vitisan mellett megjelent az ugyanezt a hatóanyagot tartalmazó Kumar és ennek származtatott engedéllyel forgalmazható terméke a Karma. A Kumar szőlőben nem, de almában ventúriás varasodás és kiskultúrákban (bogyósokban, zöldségfélékben) elsősorban lisztharmat ellen használható, felhasználhatóságáról az engedélyokiratok alapján kell tájékozódni.


Emlékeztetnek arra is, hogy a növényeken előforduló, betegségnek tűnő tünetek nem mindig kórokozóknak köszönhetők. Ilyen a paradicsomon, paprikán, cukkinin előforduló csúcsrothadás, amely a kalcium felvételének akadályoztatása miatt lép fel.

A kálium hiánya okozza a zöldtalpasságot, amikoris a paradicsom kocsányhoz közeli részén elmarad a paradicsom színesedése. Ilyenkor gyökéren keresztül már nem tudjuk a káliumot hatékonyan pótolni, ehhez káliumtartalmú lombtrágyákat ajánlunk – teszik hozzá.

Indexkép: Pixabay