Október 15-én, a vidéki nők nemzetközi napján világszerte elismerik a vidéki közösségekben élő nők közösségfejlesztéshez, a mezőgazdaság növekedéséhez és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok előmozdításához való létfontosságú hozzájárulását. Ezért a vidéki nők szerepvállalásának elősegítése alapvető fontosságú, és segít feltárni a helyi mezőgazdaságban rejlő lehetőségeket, valamint előmozdítja a fenntartható mezőgazdasági fejlődést – írja a szerző, Anna Babich, a Corteva Agriscience kelet- és közép-európai, valamint törökországi vállalati kommunikációs menedzsere.

Anna Babich, a Corteva Agriscience kelet- és közép-európai, valamint törökországi vállalati kommunikációs menedzsere

Anna Babich, a Corteva Agriscience kelet- és közép-európai, valamint törökországi vállalati kommunikációs menedzsere – fotó: Corteva Agriscience

Európában a mezőgazdaságot továbbra is nagyrészt férfiak uralják, de a nők szerepvállalása folyamatosan növekszik. Az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatalának 2022-ben közzétett adatai szerint 2020-ban a mezőgazdasági termelők 31,6%-a volt nő, ami jelentős növekedés a 2005-ös 26,4%-hoz képest. Ugyan a női gazdaságvezetők száma növekszik, különösen a fiatalabb korosztályokban, ami a befogadóbb mezőgazdasági vezetés irányába történő pozitív elmozdulást tükrözi, ugyanakkor továbbra is erőfeszítésekre van szükség az egyenlőtlenségek megszüntetésére.

A Corteva Agriscience globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat a ProInsight Lab kutatócéggel közösen készített "Nők a mezőgazdaságban: életmód, prioritások, kihívások" című magyarországi tanulmány eredményei is azt mutatták, hogy további intézkedésekre van szükség az ágazatban tapasztalható nemi megkülönböztetés leküzdéséhez és a nők által vezetett gazdálkodásokban rejlő teljes potenciál feltárásához az országban.

A válaszadók 70%-a úgy vélte, hogy a mezőgazdaságban a nők hátrányos megkülönböztetése problémát jelent, azonban a többség szerint a diszkrimináció nem nőtt az elmúlt 10 évben. Pozitív véleményként 55% gondolta úgy, hogy a diszkrimináció a jövőben megszűnhet, 32% szerint ez egy évtizeden belül, 21% szerint pedig a következő két évtizedben fog bekövetkezni.


nők a mezőgazdaságban

Magyarországon két alkalommal indult el eddig a TalentA program, amelyen több mint 50 női gazdálkodó vett részt – fotó: Corteva Agriscience

A Corteva felmérése rávilágított a nemek közötti egyenlőséget támogató kezdeményezések hatalmas szerepére, annak érdekében, hogy a jövőben megszűnjön a nemek közötti diszkrimináció a mezőgazdaságban. Ahhoz, hogy a nők továbbra is hozzájárulhassanak a világ népességének élelmezéséhez és a mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez, szükség van a hátrányos megkülönböztetéssel szembesülő nők támogatására és a közvélemény figyelmének felkeltésére a női szerepvállalás fontosságát illetően.

A Corteva elkötelezett a nők fejlődésének és szerepvállalásának támogatása mellett a mezőgazdaságban és felismerve ezeket a kihívásokat jelentős erőfeszítéseket tett a nők helyzetének javítására.

Ennek egyik kiváló példája a vállalat által alapított és fejlesztett TalentA program, amelynek célja, hogy képzési lehetőséget és pénzügyi támogatást nyújtson a vidéken élő, mezőgazdasági tevékenységet folytató nők számára. A program elindítása óta a Corteva több mint 1500 résztvevő képzését biztosította világszerte.

Magyarországon két alkalommal indult el eddig a program, amelyen több mint 50 női gazdálkodó vett részt, akik a képzés során fejleszthették tudásukat elsősorban a vezetői készségeik, vállalkozási, pénzügyi és mezőgazdasági ismereteik területén. A Corteva mindemellett összesen 6,5 millió forinttal támogatta a magyarországi mikroprojekt verseny győzteseit, vállalkozásaik és közösségeik fejlesztése érdekében.

A nemek közötti egyenlőséget támogató kezdeményezések és a női gazdálkodóknak szóló képzési programok, mint például a TalentA, jelentősen hozzájárulhatnak a vidéki területek fejlődéséhez és a fenntartható gyakorlatok megvalósításához a földeken.

A vállalkozások, kormányok, nem kormányzati szervezetek és oktatási intézmények összefogásával olyan erőteljes ökoszisztémát hozhatnak létre, amely előmozdítja és megerősíti a női gazdálkodókat, és biztosítja számukra a szükséges tudást, erőforrásokat és lehetőségeket ahhoz, hogy a mezőgazdaságban érvényesüljenek és vezető szerepet tölthessenek be.