A témával a Kossuth Rádió Hajnal-Táj című műsora foglalkozott kedd reggeli adásában. A műsor készítői Gyuris Mihály szatymazi termelőhöz látogattak el.

– Sokkal nagyobb termésre számítottunk, mint amennyi lesz, az utolsó fagyban megfáztak a gyümölcsök – árulta el a gazda. – Sajnos, ez évről-évre növekvő gondot jelent számunkra, mert míg korábban 6-7 évente volt egy-egy erősebb fagy, amikor elment minden, azt tudomásul vettük, nyeltünk egyet és mentünk tovább. Az utóbbi években azonban olyan nagy mértékű lett a tavaszi fagykár, ami nem mondom, hogy ellehetetleníti a hazai termelést, de a kedvet nagyon elveszi és a fiatalok már ezeket a kihívásokat nem annyira szeretik. Van ugyan szélgépünk, de az idén olyan fagyot kaptunk, ami igen ritka: akkor érkezett, amikor már kis gyümölcsök voltak a fákon és ezek rendkívül sérülékenyek. A nagy probléma a fagyok esetében, hogy mind típusukat, mind érkezési idejüket tekintve folyamatosan változnak. Ezért most úgy vagyunk, hogy megpróbálunk védekezni és vagy sikerrel járunk, vagy nem. Az biztos, hogy éppen e változékonyság miatt ma már nem elegendő egyféle védekezés, kombinálni kell a különféle megoldásokat. Eddig a szélgép mellett a fagyvédelmi öntözést alkalmaztuk, de már látom, hogy ezek nem elegendőek, fűtenünk is kell.

barack

Az őszibarack és a nektarin közkedvelt gyümölcseink, de egyre kevesebb terem belőlünk – fotó: pixabay

A termelő, a Dél-Alföldi Őszibarack-termesztők Szövetsége elnöke azt is elmondta: már megkezdték a gyümölcsök betakarítását, melyek most 75-80 százalékos érettségi fokban vannak, az olaszok, spanyolok a szállíthatóság érdekében 60 százalékos érettségi fokban szedik le a barackot. Ezt azt jelenti, hogy a boltba kerülő külföldi áru tulajdonképpen nem más, mint vizes rost. Arról is beszélt: megesik, hogy a forgalmazók a külföldi gyümölcsöt ötös magyar farekeszbe csomagolják, amilyenbe a magyart szokták, s ezzel már "magyarították" is. Ez nagy probléma, de egy Nébih-ellenőrzés, DNS-vizsgálat során ez hamar kibukik és ez komoly szankciókat vonhat maga után.


Elhangzott, az értékesítéssel nincs gond, a szatymazi gazdának már kialakult vevőköre van, illetve tagja egy értékesítési szövetkezetnek is, mely a hipermarketekbe juttatja a gyümölcsöt. A magyar termelés közel felét a Homokhátság adja.