Amellett, hogy ízletes, sokféleképpen elkészíthető, a termelőnek kiegyensúlyozott és egész évben kiszámítható bevételt hoz. A Zalaváron élő Dancs Kornél és neje, Dancs Nikolett zöldségtermesztéssel foglalkoztak, ez részben meg is maradt, de tevékenységük ma már inkább a gomba köré koncentrálódik.

– Zöldségtermesztőként paprikát, paradicsomot és uborkát termeltünk nagyobb mennyiségben, de ezek szezonalitása miatt télen mindig unatkoztunk, innét jött az ötletem, hogy keressünk valami olyat, ami egész évben ad munkát és bevételt biztosít. Így jött a gomba – emlékezett vissza az indulásra Dancs Kornél. – A könnyebb értékesíthetőség miatt választottuk a csiperkegombát, a fehér és a barna csiperkét, most pedig a shiitake gombával egészítjük ki a kínálatot. Jelenleg négy gombaházban termelünk, ennyivel már biztosítható a megfelelő forgó, de a piac még biztonságosabb ellátása érdekében további termesztősátrak építését tervezzük.

csiperke

Dancs Kornél gombatermesztő – fotó: Horváth Attila

Az amúgy agrármenedzser végzettségű szakember (párja egyébként agrármérnök) elmondta: a csiperkének teljesen mások a környezeti igényei, mint a laskának, ennek megfelelően más technológiát is igényel. A csiperke igényesebb, oda kell figyelni a komposzt-, a levegőhőmérsékletre, a szén-dioxid szintre és a páratartalomra is. Az optimális értéktől való eltérés azonnal megjelenik a termés mennyiségében, vagy minőségében, ezért itt mindent szinte patikamérlegen kell mérni.


csiperke

Gomba, gomba, gomba mindenhol – fotó: Horváth Attila

– A termesztés folyamán eltérő hőmérsékletet kell biztosítani a gombának. Amikor megérkeznek a termesztőzsákok és bekerülnek a gombaházba, magasabb hőmérséklet szükséges azok átszövetéséhez – árulta el Dancs Kornél. – A termőre fordításhoz már alacsonyabb hőmérséklet is elegendő. A termesztéshez átlagosan 18 Celsius fokot kell tartanunk télen-nyáron. Ha minden stimmel, akkor a betelepített komposzt minden mázsája után 28 kilogrammnyi gombatermés már jónak mondható. Ezt két és fél, három hullámban lehet produkálni. A gombát nagy- és kiskereskedőknek, éttermeknek, pizzériáknak és magánszemélyeknek, azaz közvetlenül a lakosságnak értékesítjük. A hipermarketek számára nem szeretnénk eladni.

csiperke

Hát nem aranyosak?! – fotó: Horváth Attila

A gazda azt is elmondta: a csiperke esetében egész évben közel azonos árszinttel tudnak dolgozni, s eddig szerencsére, a növekvő termesztési költségeket is be tudták építeni az aktuális árakba.

– Míg a klasszikus zöldségtermesztésben a ritka forint, a gombánál inkább a sűrű fillér a jellemző, ami azt jelenti, hogy itt több munkával, de biztosabb jövedelmet biztosíthatunk magunknak – fogalmazott.

Kornél azt is elmondta: hobbi szinten kiegészítő jövedelemnek alkalmas lehet a gombatermesztés, de ha valaki ebből akar megélni, akkor mást mellette nemigen lehet csinálni.

csiperke

Ízléses. esztétikus a csomagolás, játék a színekkel – forrás: facebook/dancs gomba

– Ez abban a pillanatban életpályává válik, teljes embert kíván. A megfelelő munkát bele kell tenni, nem megúszható, s ez, ha minden stimmel, meg fogja hozni a gyümölcsét, illetve gombáját – fogalmazott a termelő, aki a Magyar Gombatermesztők Egyesületének tagja. Azt is elárulta: országos szinten és a megyében is túl kevesen termelnek gombát, miközben a hazai piacban is még bőven van potenciál, a mostaninál is sokkal több gombát el lehetne adni a lakosságnak. Ráadásul úgy, hogy az egy főre jutó fogyasztás nagyjából feleannyi, mint az európai. Van hát hová fejlődni minden téren.