Méhek nélkül nincsen élet

Az emberi élelmiszer 35 százalékát érinti az állati eredetű beporzás, aminek 90 százalékáért maguk a méhek felelnek. Éppen ezért nagyon aggasztó a hazai méztermelés helyzete, hiszen a legrosszabb éghajlati forgatókönyvek szerint, a század végére akár 14,5 százalékkal is csökkenhet a globális termelés - ezt Vincze Csilla, az ELTE doktorandusz mondta el a Másfélfok sajtóeseményén.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a méztermelés a túl magas hőmérsékletek miatt is nagy veszélyben van. Az időjárás, így a légnedvesség, a légnyomás, a napsugárzás intenzitása, a szélsebesség, valamint a felhőzet is befolyásolja a méhek védekező viselkedését. A nektárgyűjtéshez 18 és 25 fok közötti hőmérsékletre van szükség, 10 fok alatt pedig ki sem repülnek a kaptárból.

A probléma az, hogy a gyűjtés határa 35-40 fok, a nyári hőség pedig nagyon rossz hatással van a nektárképződésre. A hőhullámok közel 70 százalékkal növelik a gyűjtés időtartamát, így a dolgozóknak kétszer több vizet kell a kaptárba hordaniuk. Ami pedig a levegő minőségét, valamint a szálló port koncentrációját illeti, ezek szintén negatívan hatnak a méhek tájékozódására - írta meg a HVG.

Az enyhe telek és késői fagyok is nehezítik a helyzetet

Hiába enyhébbek a telek, egyre többször fordulnak elő késői tavaszi fagyok, amely szintén rossz hatással vannak a méhek életére. A fiasítás kapcsán nagy probléma az enyhe telet követő áprilisi, esetleg májusi fagy. Az enyhe téli időszakban az élősködők is elszaporodnak, így ezek ellen nagyon nehéz védekezni, főleg a hirtelen jött melegben.

Elmondható tehát, hogy a klímaváltozás, illetve az extrém időjárás és az aszály negatívan befolyásolják a méztermelést, nem beszélve arról, hogy egyre több növényvédő szert használunk, amivel nagyban szennyezzük a talajt, megnehezítve ezzel a méhek munkáját.

Enyhe telek, forró nyarak. Mind a kettő negatívan hat a méhek életére. - fotó: pexels.com

A hazai méhek érdekében tehát próbáljunk meg magyar mézet vásárolni, itthoni méhészeti termékeket beszerezni, lehetőleg egyenesen a termelőtől - hangsúlyozta Vincze Csilla. Hozzátette, hogy érdemes minél több virágzó növényt ültetni, amellyel biztosítjuk a méhek számára a zavartalan munkát. Sokat tehetünk továbbá azzal is, ha kevesebb füvet nyírunk, mindig hagyunk egy kis vadvirágos részt a kertben, ahol nyugodtan dolgozhatnak. Ha pedig tehetjük, akkor a magányos méhek számára helyezzünk ki méhhoteleket.

Méhek nélkül tehát nincsen élet, hiszen nem lesz ki beporozza a gyümölcsfákat, gabonákat, a zöldségeket, a bokrokat, így kevesebb lesz a táplálékunk, ami hatalmas problémához vezethet az amúgy is problémás élelmiszerellátás kapcsán.