A jövőálló szőlészet fogalma a lombtrágya és biostimulátor üzletágvezető szemével olyan innovatív megoldásokra épül, amelyek túlmutatnak a hagyományos növényvédelmi technológiákon. „A biostimulátor hatású elemek, mint a szilícium és a titán, habár nem eszenciális tápanyagok a növények számára, de ha hasznosítható formában hozzájut a növény, akkor olyan élettani folyamatokat indítanak el, amelyek pozitív növényegészségügyi hatást fejtenek ki" – magyarázta Kisjuhász Roland.

Ezek az anyagok képesek akár a növényvédő szerek hatását meghaladni (több esetben tudományos kísérlet igazolta a kórokozók és károsítók elleni mérhető hatást), miközben természetes módon támogatják a növények ellenállóképességét. Például a szilícium UV-sugárzás elleni védelmet nyújt a sejtfalak megerősítésével, hasonlóan ahhoz, ahogyan a naptejek hatnak az emberi bőrre.

Lombtrágyák és biostimulátorok – élénkülő érdeklődés

A lombtrágyák és biostimulátorok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a szőlészetekben is. Ezek az anyagok nemcsak a tápanyagfelvételt javítják, hanem fokozzák a növény stressztűrő képességét és alkalmazkodását a szélsőséges időjárási körülményekhez.

„A biostimulátorok minden olyan anyagot magukban foglalnak, amely gyorsítja a növény élettani folyamatait, javítja a tápanyagfelvételt és a termés minőségét vagy növeli mennyiségét" – mondta Kisjuhász. A szilícium és a titán például az UV-védelem mellett a fotoszintézis hatékonyságát is növelik: a titán segíti a vas felvételét, amely kulcsfontosságú a klorofill képződésben. A több klorofill intenzívebb fotoszintézist eredményez, ezáltal növekszik a felvett tápanyagok mennyisége, amely végső soron jobb minőségű és nagyobb hozamú termést biztosít.

Innovációk az Altoterra Kft.-től

Az Altoterra Kft. számos úttörő technológiát kínál a szőlészetek számára. Forradalmian új műtrágyák, lombtrágyák, biostimulátorok, csepegtető öntözéssel alkalmazható anyagok is elérhetők a kínálatukban. „A gazdák sokszor csak akkor hisznek az új megoldásokban, ha saját szemükkel látják azok hatékonyságát. Ezért mindig azt tanácsolom, hogy akkora területen próbálják ki az újdonságokat, aminek eredményének saját maguk is hisznek, majd a tapasztalatok alapján döntsenek a technológia teljes felületű kiterjesztéséről" – hangsúlyozta Kisjuhász.


Fenntarthatóság és versenyképesség

A jövőálló technológiák nemcsak fenntarthatóbbá, hanem versenyképesebbé is teszik a szőlészeteket. Az Altoterra Kft. termékei – például a szilícium és titán alapú lombtrágyák – nem terhelik az emberi egészséget és a környezetet. „A szilícium a Föld második leggyakoribb eleme, míg a titán természetes formában is előkelő helyet foglal el. Ezek a molekulák kiemelkedő növényegészségügyi hatással bírnak" – emelte ki Kisjuhász.

Hogyan tovább?

A jövőálló szőlészet alapja a folyamatos innováció és az új technológiák iránti nyitottság. A gazdálkodóknak a fenntartható termelés érdekében saját területen kell megtapasztalniuk a teljesen új technológiai elemek hatékonyságát. Tapasztalatot kell szerezniük abban, hogy csökkentett növényvédőszer felhasználás mellett, ugyanakkor alternatív technológiák alkalmazásával is lehet eredményes a szőlőtermesztés. „A változó környezeti kihívásokkal szemben a fenntarthatóság és az innováció jelenti a szőlészetek jövőjét" – zárta gondolatait a szakember.

Indexkép: Shutterstock

OG-kép: Altoterra Kft.

Lemaradt az idei Szőlőtermesztés Agroinform webinárról? Itt megnézheti: