A téli időszakot a növények szempontjából egy nyugalmi állapotként írhatjuk le, ahol anyagcsere-folyamataik lelassulnak, egyes fajok lombjukat vesztve pihennek, míg mások télen is színt hoznak a kertbe lombjukkal.

Ez a megszokott állapot azonban részben felborulni látszik az elmúlt évtizedekben tapasztalható magasabb őszi és téli hőmérsékletek miatt, melyek a növényekre is hatással vannak, így a gyorsan reagáló növénycsoportok sokkal korábban mutatják meg magukat: például a télizöld évelők el sem vesztik lombjukat, míg a tavaszi hagymások hamarabb fejlődésnek indulnak – írja a novenyvedoszer.hu-n Horotán Katalin (EKKE, MATE) és Kisvarga Szilvia (MATE)

Ez a fejlődés a kertet művelőket is arra ösztönzi, hogy még nagyobb odafigyeléssel forduljanak a növényeik felé, hiszen minden év más, így nekik is rugalmasnak kell lenniük. Ez a változás azonban nemcsak a kertben zajló munkát, hanem a kertek és szűkebb, valamint tágabb környezetük kapcsolatát is érinti – nagy szerepet játszanak egy fenntartható jövő megteremtésében is. Minden a kertben zajló folyamat hozzájárulhat egy élhetőbb és környezet kialakításához. Ehhez hozzájárul a kert holisztikus, ökológiai szempontú megközelítése.

Vannak olyan lépések, amelyeket a kertgondozásba beemelve, számos közvetlen és közvetett előnyt tartogatnak a kertünk számára.

A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok közé tartozik a komposztálás, aminek sikeressége  jelentős mértékben függ a megfelelő technikai háttértől és a szerves anyagok kezelésétől. A téli időszakban is van lehetőség a szerves anyagok gyűjtésére és komposztálásra, ez magában foglalhatja a konyhai zöld hulladékok, esetleges nyesedékek és maradék lomb hasznosítását. Ez történhet a komposzthalmon való gyűjtéssel, de akár „árkos" komposztálással is, mely során a kertben készített mélyedésekbe helyezzük a komposztálandó anyagot, ami földdel letakarva lebomlik, hasonló példát láthattunk házikerti körülmények között, amikor télen az aprított konyhai hulladékot kiszórják a talajra – olvasható a cikkben.


A komposzt gondozása mellett fontos, hogy a téli takarást is ellenőrizzük, amelynek során a felhasznált mulcsanyagok egy része szintén lebomlik, egyrészt megakadályozva a növények károsodását, másrészt táplálva a talajt, és nagyban hozzájárulva a talajban élő mikroorganizmusok aktivitásához.

A téli hónapok során a fagyérzékeny, valamint a pangó vízre érzékeny növények védelme is fontos, mert hozzájárul a sikeres telelésükhöz. Fontos, hogy a gondozási munkákat, a takarás eltávolítását vagy a metszést ne végezzük túl korán, hiszen a magasabb nappali hőmérsékleteket jelentős fagyok követhetik.

alma

A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok közé tartozik a komposztálás – fotó: pixabay.com

A téli tervezés és a kertgondozás egy fontos eleme a vízmegtartás és annak fokozása, mely az elmúlt évek változatos, szélsőséges csapadékmintázatai miatt válik egyre meghatározóbbá. Ez téli időszakban lehet takarás és mulcsozás, illetve talajtakaró növények alkalmazása. Ez utóbbi csoportba sorolható a növények azon közös tulajdonsága, hogy rövid idő alatt képesek nagy területet benőni, kiváló gyomelnyomók. Azonban amennyire vágyott ez a tulajdonság, úgy vegyük figyelembe azt is, hogy a gondozás egy idő után a ritkítással fog kiegészülni.

Érdemes mérlegelni a csapadékvíz megtartását vagy a kertbe vezetését is fagymentes időben, ahogy az esővíztárolók kapacitásának növelése is szóba jöhet, hiszen ezek egy aszályos időszakban nagy segítséget jelenthetnek majd – írja a novenyvedoszer.hu.

A téli időszakban megtervezhetjük a kertünk következő évi téli képét is, hiszen az egyes területeken az örökzöldek, a formájukban változatos cserjék és fák esetleges hiánya most mutatja meg magát igazán – ezeket alapul véve a következő téli szezonra készülve nagymértékben tudjuk formálni azt, amit már tavasszal el is kezdhetünk.

A növények sokféleségének növelése azonban nem csupán a kert fényét emeli, hanem a különféle növényfajok, – kifejezetten az őshonos növények vagy azok változatainak – beemelésével segíthetünk fenntartani azt a változatosságot, amely támogatja az élővilágot.

A kert és az élővilág kapcsolata télen sem szűnik meg, sőt ilyenkor sokan kezdenek bele a téli madáretetésbe, hogy támogassák a táplálékkereső madarakat. Az etetők mellett egyre gyakrabban jelennek meg a madáritatók is, amelyek nem csupán télen, hanem az év egészében vendégül látják a madarakat. Ennek egy következő gondolata a madárbarát kert kialakítása, melynek során termés adó növényeket, fészkelőhelynek alkalmas cserjéket telepítünk, odúkat helyezünk ki. Ez a fajta szemlélet azonban nem csupán a madarak, hanem a többi állat számára is jelentős változást hoz, hiszen az ilyen szemlélettel kialakított kertekre egy összetettebb táplálkozási hálózat jellemző.

A rovarbarát megoldásokkal, mint rovarhotelek, mézelő növények telepítésével a madarak a fiókanevelés időszakában is kertünk állandó vendégei lehetnek. Napjainkban bevált gyakorlattá vált, hogy az egynyári vagy évelő ágyások egy részét ősszel nem tisztítják ki, nem metszik vissza az elhalt növényi részeket és ezek a „fennhagyott" ágyások az ízeltlábúak számára szolgálnak téli menedékhelyként – írja a novenyvedoszer.hu.

Indexkép: pixabay.com