A dél-koreai kutatók által létrehozott műhús emberi fogyasztásra nem alkalmas, a hús ízét egy ízvegyület segítségével alkották újra.

A dél-koreai Jonszei Egyetem kutatói laboratóriumi körülmények között újabb műhúst hoztak létre: az átlátszó, rózsaszínű korongnak a kutatók szerint pontosan olyan az íze és illata, mint az állati eredetű húsnak.

A laboratóriumi körülmények között létrehozott húst – vagy: sejtalapú húst – az állati eredetű hús alternatívájaként hozták létre, amely az embereknek ugyanúgy biztosítja a szükséges tápanyagot és ugyanazt az ízélményt adja, mint az állati eredetű hús, de sokkal kisebb az előállításával járó karbonlábnyom. A dél-koreai műhúst állati sejtek tenyésztésével hozták létre, melyeket 3D-állványokon növesztenek.


A kutatók ezzel a módszerrel már húsgolyókat és 3D-nyomtatott steaket is készítettek. Újraalkották a Maillard-reakciónak nevezett hatást is, amely hő hatására keletkezik egy aminosav és a cukor között, ami „sült" ízt ad például a hamburgernek. Ezt a laboratóriumi hús esetében úgy érik el, hogy a zselatinalapú hidrogélbe egy olyan ízvegyületet juttatnak, ami képes kapcsolódni a gél többi részéhez. Az ízvegyület akkor aktiválódik, amikor már legalább öt percig sütik a műhúst 150 Celsius-fokon.

A dél-koreai műhús egyelőre nem alkalmas emberi fogyasztásra, ezért a kutatók egy olyan „elektromos orral" szagolták meg, amely az emberi szaglást utánozza, és ebből jutottak arra a következtetésre, hogy sikerült a hús ízét és illatát reprodukálniuk.

Forrás: hvg.hu

Az indexkép csupán illusztráció (Shutterstock)