A vállalat állítása szerint ők az első cég, amely engedélyeztetni szeretné az általa előállított mesterséges élelmiszer forgalomba hozatalát az Európai Unióban. Az EU-n kívül szeretnék forgalmazni az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Szingapúrban és Svájcban is.


A párizsi székhelyű Gourmey a kacsahúsból laboratóriumi módszerekkel kitenyésztett terméket (mely kínálatuk zászlóshajója) a hízott libamáj, a "foie gras" alternatívájaként jelölte meg. Nicolas Morin-Forest, a Gourmey vezérigazgatója elmondta: alig várják, hogy szorosan együttműködhessenek az ellenőrző hatóságokkal a biztonsági követelmények teljes betartása érdekében.

„Bízunk benne, hogy termékeink megfelelnek ezeknek a rendkívül szigorú szabványoknak, hogy mindenki, aki szeretné, élvezhesse az új gourmet élményeket szerte a világon" – fogalmazott.

Libamáj

A hízott libamáj az ínyencek kedvence – a francia startup állatjóléti okok miatt dobná piacra a laboratóriumi változatot – forrás: Pixabay

A vállalkozást 2019-ben alapította Morin-Forest, Dr. Victor Sayous technológiai igazgató és Antoine Davydoff sejtkutató, valamint tudományos főigazgató.

Alapítása óta a Gourmey több mint 65 millió eurót (71 millió dollárt) szerzett köz- és magánbefektetésekből, jelenleg a piacra lépésre készül.

„A fehérjetermelés diverzifikálása kulcsfontosságú az élelmezésbiztonság fenntartása és a fenntarthatósági célok, például a dekarbonizáció és a biodiverzitás elősegítése szempontjából" – mondta Morin-Forest. – „A mesterségesen előállított élelmiszerek termelésének integrálása a meglévő agrár-élelmiszer értékláncokba kiegészítő fehérjeforrást biztosít és hozzájárul az élelmiszerrendszerek rugalmasságához."



Seth Roberts, a Good Food Institute Europe vezető szakpolitikai menedzsere így nyilatkozott: „Fantasztikus, hogy benyújtották az első kérelmet a "tenyésztett" hús értékesítésére az EU-ban. Ez azt mutatja, hogy az élelmiszer-innováció képes együtt létezni kulináris hagyományainkkal, olyan foie gras-t biztosítva a fogyasztóknak, amely csökkentheti a környezeti hatásokat és az állatjóléti aggályokat, támogatja a befektetéseket és jövőbiztos munkahelyeket teremt." – jelentette ki.

Mielőtt egy tenyésztett hústerméket értékesíthetnének Európában, azt jóvá kell hagynia az Európai Bizottságnak. A műhús piacra jutását az Új Élelmiszerek Szabályozása irányítja, amelyet a GFI „a világ egyik legerősebb élelmiszer-biztonsági keretrendszerének" nevezett.

A hónap elején a brit sejtalapú fehérje vállalat, a Meatly már kapott engedélyt tenyésztett hús értékesítésére állateledelként, ami Európában az első ilyen eset.

Forrás: just-food.com