A bélrendszer egészségére nézve meghatározó az emésztőrendszeri, bélrendszeri baktériumok szintje és típusa, és ha ezekkel probléma adódik, akkor segíthet a probiotikum.

A probiotikumokat „jó" vagy „hasznos" baktériumoknak szokták nevezni, ezek olyan élő baktériumok és élesztőgombák, amelyek segítenek megőrizni a bélrendszer egészségét és javítani az emésztést. Azonban a hatásukat nem mindig könnyű észrevenni, főleg mivel a probiotikumok nem egyformák, nem mindegyiknek ugyanolyan a hatása.

Mikor érdemes probiotikumokat fogyasztani?

Emésztőrendszeri probléma esetén a probiotikum segíthet helyreállítani a mikrobiom egyensúlyát. Például antibiotikum-kúra befejezése után is érdemes probiotikumot szedni. Vannak, akik naponta szednek probiotikumot az általános közérzetük fenntartása érdekében – ezt akkor érdemes megtenni, ha valaki hajlamos bélrendszeri problémákra.

Az egészséges bélmikrobiom fokozhatja az általános immunitást, csökkentheti a gyulladásokat, és segíthet a bélrendszer egészséges működésének fenntartásában.

A stressz és különböző élelmiszerek csökkenthetik a bélmikrobiomot, a probiotikumok pedig segítenek ennek helyreállításában.


Honnan tudjuk, hogy hatékony?

Enyhül a hasi fájdalom

Az általános gyomor-bélrendszeri tünetek és a fájdalom csökkenése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megállapítsuk, működik-e a probiotikum.

Kevesebb gáz és puffadás

A kiegyensúlyozatlan bélmikrobiom puffadást okoz, a probiotikum szedése azonban helyreállíthatja az egyensúlyt. Egy tanulmány szerint a probiotikumok csökkenthetik azt az időt, amely alatt a bevitt táplálék megemésztődik, ami szintén enyhítheti a puffadást.

Fokozott rendszeresség a bélmozgásokban

A probiotikumok szedése segíthet szabályozni a bélmozgást, amitől enyhülhet a székrekedés, a hasmenés és a szabálytalan bélmozgás.

probiotikum

Emésztőrendszeri probléma esetén a probiotikum segíthet helyreállítani a mikrobiom egyensúlyát – fotó: Shutterstock

Szebb bőr

Egyre több tanulmány bizonyítja, hogy a bél és a bőr egészsége összefügg. Ha a bélmikrobiom sérül, a bélben lévő baktériumok gyulladásos bőrbetegségekhez vezethetnek. Egyes probiotikumok fokozzák a bőrben a lipidek (zsírok) termelését, amelyek megkötik a nedvességet, és kordában tartják a baktériumokat. A probiotikumok tablettás formában történő alkalmazása segíthet a bőrbetegségek (ekcéma, száraz bőr, UV-sugárzás okozta károsodás stb.) megelőzésében és kezelésében is.

Erősebb immunrendszer

Ha egészséges a bélrendszered, az immunrendszered is egészségesebb lesz, ami segíthet a betegségek megelőzésében, illetve gyorsabb leküzdésében. A probiotikumokról kimutatták, hogy védőanyagokat választanak ki, amelyek bekapcsolhatják az immunrendszert, és megakadályozhatják, hogy a kórokozók megtelepedjenek és súlyos betegségeket okozzanak. A krónikus gyulladás csökkentése kulcsfontosságú az immunrendszer egészségéhez és a vírusok elleni védekezéshez, valamint a betegségek megelőzéséhez.

Forrás: divany.hu