Az ananász egész évben hozzáférhető, ízletes és frissítő, számos ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz; különösen gazdag C-vitaminban, energiatartalma viszont alacsony. Tartalmaz egy enzimet (bromelain), amely képes beindítani és megkönnyíteni a fehérjék emésztését, de más jótékony hatása is van a szervezetünkre.

Honnan tudjuk, hogy friss az ananász?

Az ananász frissességét a levélkoszorúból tudjuk megállapítani, illata legyen mérvadó, arra viszont ne hagyatkozzunk a döntésnél, hogy milyen a gyümölcs színe, mert az függhet az érési foktól – amely a gyümölcs alján található bogyók közepénél kezdődik, és a levélkorona felé halad –, a származási helytől és az éghajlati tényezőktől is. Az ananász tehát lehet kissé zöld és mégis érett.


Az ananász remekül beilleszthető a diétákba is, de ha fogyókúrázunk, a cukortartalma miatt óvatosan bánjunk vele. Ellenkező esetben viszont jó, ha minél gyakrabban iktatjuk be étrendünkbe, hiszen számtalan jótékony hatása van a szervezetünkre.

Az ananász fogyasztásának egészségügyi előnyei

• Az ananász egyik legismertebb előnye, hogy segíti az emésztést. A bromelain nevű enzim ugyanis zsírégető, emésztést segítő, gyulladáscsökkentő tulajdonságú.

• Egy kutatás szerint a bromelainban gazdag ételek csökkentik a reumás, ízületi fájdalmakat is.

• Ahhoz, hogy szervezetünkben elegendő szerotonin képződjön, egy triptofán nevű aminosavra van szükségünk, amely az ananászban nagy mennyiségben megtalálható. A megnövekedett szerotoninszint javítja a stressztűrő képességet, segít leküzdeni a depressziót.

• Az ananász magas mangántartalma segít megőrizni a csontok szilárdságát; már napi egy adag elfogyasztásával a napi mangánszükséglet 70%-a fedezhető.

ananász

Az ananász számos ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz – fotó: Shutterstock

• Egy friss kutatás szerint a gyümölcsben található bromelain bizonyítottan gyorsítja a sebek és az égési sérülések gyógyulását, de jó lehet a lágyrész sérüléseire is, különös tekintettel az edzés utáni izomfájdalomra és zúzódásokra.

• Egy csésze ananász biztosítja a napi C-vitamin-szükségletünket, aminek köszönhetően javul az immunrendszerünk működése, de elősegíti a test kollagénképződését is.

• Az ananász tele van antioxidánsokkal, ezáltal kiváló gyulladáscsökkentő, gátolja a daganatok növekedését, csökkenti az asztma és az allergia kialakulásának esélyét. Májvédő, vírus- és baktériumellenes hatású, de kedvező hatással van a szívre és az érrendszerre is.

Forrás: mindmegette.hu