Minden növény akkor terem sokat, ha a nevelési feltételek megegyeznek a növény igényeivel. Ahhoz, hogy sok uborkát szüreteljünk kertünkben, ismerni kell az uborka termesztési igényeit, és lehetőségeink szerint teljesíteni is kell azt – olvasható dr. Némethy Zsuzsanna bejegyzésében a novenyvedoszer.hu-n.

uborka

Az uborka hosszú indát nevel, azon helyezkednek el a nagyméretű, laza szövetű, szőrös levelei, a levélnyelek tövében képződnek a virágai – fotó: pixabay.com

20-25 °C a megfelelő az uborka magjainak az optimális csírázásához, a legalacsonyabb szükséges hőmérséklet a 15 °C. Ennél alacsonyabb hőmérsékletű talajban leáll a csírázásuk, a magvak elpusztulnak. 18-30 °C az optimális az uborka növény növekedéséhez és terméseinek fejlődéséhez – az alacsonyabb vagy magasabb hőmérséklet lelassítja, leállítja az uborka növény növekedését, és az uborkák fejlődését.

Az uborka hosszú indát nevel, azon helyezkednek el a nagyméretű, laza szövetű, szőrös levelei, a levélnyelek tövében képződnek a virágai. Köztudottan nagy vízigényű, emiatt a talajának soha nem szabad kiszáradnia. A gyökereit sekélyen képezi, a laza, jó szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Ültetéstől  kezdve rendszeres trágyázást, tápanyagpótlást  igényel, mert nagyon hamar feléli a földjében lévő tápanyagot.

Nitrogénre folyamatosan szüksége van, a virágzástól kezdve pedig sok káliumot igényel a termések egészséges növekedéséhez.


uborka

Az uborka fajták között nagy a különbség a hím és nővirágok arányában, azok számában – fotó: pixabay.com

Az uborka növényeken kétféle virág fejlődik: a HÍMVIRÁGOK, ezekben képződik a virágpor, ami a megtermékenyítéshez szükséges, ezek a porzó virágok. Külön virágban, a NŐ (TERMŐ) VIRÁGBAN fejlődik a bibe, abból alakul ki a termés megtermékenyítés után. Csak nővirágokból lesz termés.

Az uborka fajták között nagy a különbség a hím és nővirágok arányában, azok számában. A régebbi, hagyományos uborkák, az úgynevezett  KEVERT VIRÁGÚAK, amelyeken hím és nővirágok vegyesen fordulnak elő, és jellemzően több a hímvirág. Az ide tartozó fajtáknál – tekintettel arra, hogy a nővirágok száma kevés – az uborka termések száma is alacsony lesz, ahogy a termés mennyisége is. Ebbe a csoportba tartozó fajta például a Delicatess, Szenzáció, Marketmore, Párizsi Fürtös, Kínai kígyóuborka, stb.

Az újabb nemesítésű fajták már a túlnyomóan NŐVIRÁGÚAK csoportjába tartoznak, ezeknél a hajtásokon fejlődő virágok többsége nővirág, azaz termő virág, a porzó hímvirágok száma pedig csekély. Ezek a fajták bőtermők, pláne akkor, ha a növények termesztési igényeit teljesítik. Általában hibridek, ezt mutatja nevük melletti F1 jelölés. Például: Excelsior, Háros F1, Joker F1, Levina F1, Mohikán F1, Perez F1, Ramzes F1, stb.

Elsősorban hajtatásra és nagybani termesztésre nemesítettek már TISZTÁN NŐVIRÁGÚ fajtákat is, amelyek beporzás nélkül is képesek bő termésképzésre, őket nevezik partenokarp fajtáknak.

uborka

Az uborka sokak kedvence – fotó: pixabay.com

Az egyes fajták virágzásbiológia tulajdonsága a magokat tartalmazó kiszerelés csomagolásán olvasható.

Azok a fajták, amik erről nem adnak információt, azok a kevert virágúak csoportjába tartoznak. A túlnyomóan vagy tisztán nővirágú tulajdonságot a fajta jellemzésében minden esetben feltüntetik, mert ez egy lényeges, magas minőséget képviselő, értékes tulajdonság – ez biztosítja a bőséges terméshozamot.

A nővirágú fajtákból kevesebb növényről is több uborka termés szüretelhető, mint a hagyományos fajtákból, ennek megfelelően magjaiknak ára magasabb. A nővirágú fajták értékét tovább növeli, hogy közöttük megtalálhatók az uborka betegségekkel (peronoszpóra, lisztharmat, mézgásodás, uborka-mozaik vírus stb.) szembeni rezisztenciával rendelkező fajták is.

Az ellenálló és bőtermő fajták ugyan drágábbak, de biztonsággal termeszthetők, és kevesebb gondozás mellett is jól teremnek.