Közeledik a tél vége, így a metszés és a fák tisztogatása után elérkezett az ideje az egyik legfontosabb növényvédelmi munkának: a lemosó permetezésnek, ami több szempontból is hasznos.

A rügyfakadás előtt nagy lémennyiséggel, lemosásszerűen elvégzett permetezéssel ugyanis elpusztíthatók a kéregrepedésekben, a vázágakon, valamint a rügyek felületén megtelepedett kórokozók (pl. körtevarasodás, monília, levélfodrosodás) szaporító képletei, gyéríthetők a kártevő atkák és rovarok, például a levéltetvek, pajzstetvek és gyümölcsmolyok áttelelő alakjai.

Bár a védekezés főként a gyümölcsfák károsítói ellen irányul, nem szabad megfeledkezni a bogyós gyümölcsű növények (málna, ribiszke, köszméte) és a szőlőtőkék permetezéséről sem – írja a novenyvedoszer.hu.

A lemosó permetezés több szempontból is hasznos – fotó: pixabay.com

Milyen tennivalók vannak a lemosó permetezés előtt?

Mielőtt nekilátunk a lemosó permetezésnek:

  • a gyümölcsfákról le kell vágni a letört, sérült vagy károsítókkal (pl. pajzstetvekkel, vértetűkkel, moníliával, tűzelhalással) erősen fertőzött ágakat, vesszőket
  • éles késsel tisztítsuk ki a baktériumok vagy gombák okozta sebeket, és valamelyik engedélyezett fasebkezelő szerrel – a metszés során képződött sebfelületekhez hasonlóan – gondosan zárjuk le.
  • a metszés során lényeges bizonyos időközönként fertőtleníteni a metszőollót, hiszen ezzel megelőzhető egyes kórokozók növényről-növényre történő átvitele
  • a csonthéjasoknál, távolítsuk el a gyümölcsmúmiákat, a fán áttelelt előző évi beteg gyümölcsök ugyanis jelentős szerepet játszanak a fertőzések elindításában. Összegyűjtésük után nyomban égessük el őket.
  • ha lehetőségünk van rá, akkor a talajra hullott, fertőzött leveleket ássuk mélyen a talajba vagy ennek hiányában gondoskodjunk azok összegyűjtéséről és elégetéséről.


A permetezés időzítése és végrehajtása

A szakmai szempontok miatt a lemosó permetezést időzítsük a rügypattanáshoz legközelebbi időpontra. Annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb készítményt tudjuk kiválasztani vizsgáljuk meg alaposan az előzetesen begyűjtött növénymintákat, mintegy tájékozódva a kártevőhelyzetről.

A lemosó permetezést mindig száraz, fagymentes, szélcsendes időben végezzük a kívánt hatás elérése érdekében: így lényegesen csökkenthető a szerek elsodródásának veszélye, és fokozható az alkalmazott készítmény megtapadásának az esélye.

Ha a levegő hőmérséklete legyen legalább 5°C, de a megfelelő hatás kifejtéséhez a 10°C körüli hőmérséklet szükséges.

Mivel a lemosó permetező szerek kontakthatásúak, így különösen ügyeljünk a permetezés megfelelő minőségére, az elvárt borítottság elérésére. A készítmények felhasználása előtt alaposan olvassuk el a címkén feltüntetett előírásokat a kezelés során maradéktalanul tartsuk be azokat.

Mivel védekezhetünk?

Az ilyenkor jellemzően még nyugalmi állapotban lévő kártevő ízeltlábúak ellen eredményesen használhatóak az olajtartalmú (paraffinolaj, repceolaj) készítmények.

  • A fák kérgén áttelelő kórokozó baktériumok és gombák (kivéve a lisztharmatgombák) ellen a réz hatóanyagú szerekkel (rézszulfát, rézoxiklorid, rézhidroxid) érdemes védekezni. A réztartalmú készítmények használatakor, és a kezelések időzítésekor nem hagyható figyelmen kívül az egyes növényfajok rézérzékenysége. Az ilyen készítményeket az őszibarack és a kajszi esetében csak a nyugalmi időszakban, az almatermésűek (alma, körte, birs, berkenye) esetében pedig sziromhullásig lehet használni.
  • Az elemi kén vagy a poliszulfidkén hatóanyagú szerek a fákon áttelelő lisztharmatgombák ellen lesznek hatékonyak. A kéntartalmú készítményekkel egyúttal a kártevő rovarok egy része (pl. levéltetvek, pajzstetvek, atkák, levélbolhák) is gyéríthető.

A tapasztalatok szerint a kezelés kifizetődő, hiszen ilyenkor a vegetációs időszak folyamán használt növényvédő szereknél kisebb ráfordítással is biztosítható a növényállomány ideális növényegészségügyi állapota. További előny a lehetséges környezetterhelés csökkentése és a gyümölcsök szermaradvány-mentessége is. Lényeges azonban hangsúlyozni, hogy a lemosó permetezés nem helyettesíti az év során elvégzendő növényápolási műveletek elvégzését.

Indexkép: pixabay.com