A talaj felső 100 cm-es mélységében 110-170 mm a vízhiány. Az ország aszálytérképére szerint az ország területének 90%-án nagyfokú az aszály mértéke, de az Alföld egyes részein még ennél is súlyosabb a helyzet! A hőmérsékleti maximumok elérték a 39 °C-ot is, több napon át éjszaka sem süllyedt 20 °C alá a léghőmérséklet. Területtől függően júniusban 2-24 mm közötti csapadék hullott.
A napi evapotranszspiráció (növény és a talaj párolgása) elérte a 6,4 mm-t is! Az előrejelzés szerint 07.07-09. között számíthatunk esőre - reméljük, jég nélkül érkezik és jelentős mennyiségben fog hullani. Az idei termés mennyisége és minősége most dől el, a következő 4-6 hétben! A fürtszám mindenütt magas, a virágzatok szépen kötöttek, de csapadékra van szükség ahhoz, hogy a fürtök kiteljenek.
Fenológia
A bogyók a legtöbb fajtánál zöldborsó nagyságúak, de a korai érésű fajtáknál már bekövetkezett a fürtzáródás!
Szőlészeti munkák
Zajlik a csonkázás, a permetezés a 4-5. kezelésnél tart általában. Egyes termelők elnyújtják a permetezések közötti időt, vagy kihagytak egy vagy több kezelést. Fontos megjegyezni, hogy a kockázatot mindenki maga vállalja!
A fürtszám mindenütt magas, a virágzatok szépen kötöttek, de csapadékra van szükség ahhoz, hogy a fürtök kiteljenek – fotó: pexels.com
Lisztharmat
Elvétve, gócokban lehet találkozni a kórokozóval, de a legtöbb területen nem jelent meg. Ez ritkán fordul elő. Feltehetően az áprilisi lehűlés előtt már többször volt lehetőség az aszkospóra-szóródásra, így az első fertőzés csak nagyon későn következhetett be. Utána pedig ingadozott a fertőzésveszély mértéke a hőmérséklet és a csapadék függvényében. Az ivaros alak okozta fertőzés kivételesen mérsékelt befolyással bírt, míg az ivartalan alakok helyi fertőzéseket okozhattak.
Látszólag nagyon hasonlít a két kaliforniai modell, mégis vannak apró eltérések. Nagyon ritkán fordul elő, hogy tartósan leesik 0%-ra a fertőzésveszély mértéke. Mindkét helyen május 7-én 50% alá esett az érték, viszont a visszaesés Neszmélyen picit hamarabb következett be. Az elmúlt 2 hetet vizsgálva is láthatunk némi eltérést: Szekszárdon 07.05-én 70%-ra csökkent a fertőzésveszély, Neszmélyen még mindig 90% volt (és most mindkét helyen ismét 100%). Ezek a pici eltérések a meteorológiai körülmények különbségének köszönhetőek. A csapadék mennyisége mindkét helyen közel azonos volt, 05.01-07.06. között csupán 3 mm az eltérés. A csapadékos napok számában van különbség: Neszmélyen 18, Szekszárdon 10 napon volt csapadék. Ez is befolyásolja a betegség alakulását.
Helyi fertőzésekről számoltak be az ország nyugati részén. Tokaj, Mád, Tolcsva környékén helyenként komolyabb fertőzés kezd kialakulni. Érdemes továbbra is védekezni a betegség ellen, hiszen az időjárási körülmények adottak a kórokozó fertőzése számára! Ahol találunk fertőzött bogyókat, ott szűkítsük a permetezési fordulót 10 napra. Továbbra is javasolt tartamhatással rendelkező szereket kombinálni kénnel. A fürtzáródás után is törekedjünk arra, hogy a lombozat minél tovább egészséges maradjon! Ezzel a következő évi induló fertőzési nyomást csökkenthetjük!
Peronoszpóra
A virágzás utáni olajfoltok beszáradtak, friss fertőzéssel csak elvétve, mélyebb fekvésű helyeken lehet találkozni. Az elkövetkező csapadék mindezen változtat. A készítmény választásnál fontos tudni, hogy a klasszikus felszívódó hatóanyagok már nem jutnak be a bogyóba, csak a lombot védik! Aki követte a technológiai tervet és folyamatosan használt kálium-foszfonát tartalmú készítményt, az jó helyzetben van.
Ezek az ültetvények feltöltődtek a hatóanyaggal és ellenállóbbak a peronoszpórával szemben! A ditianon hatóanyag kategóriájában a legjobb hatást adja a bogyókon, érdemes olyan készítményt választani, ami ezt a két hatóanyagot kombinálja.
A feketerothadás is csak elvétve fordul elő, bizonyos fajtákon.
Kártevők
A szőlőmolyok 2. nemzedéke rajzik, de ennek mértéke teljesen eltérő. Minden tábla más, érdemes a csapdákat figyelni! Az amerikai szőlőkabóca lárvái L3/L4 stádiumban vannak. Rovarok ellen nagyon szűkös a paletta. Aki a kabócák ellen szeretne védekezni az az AKG-ben engedélyezett piretroidok közül választhat.
Egyéb
A gyomok közül a parlagfű, a betyárkóró, a fenyércirok, a szerbtövis továbbra is problémát okoznak. A hiánytünetek fokozatosan jelennek meg. A talaj szárazsága miatt a tápanyag-felvétel korlátozott, ezért fontos, hogy lombon keresztül pótoljuk a tápelemeket! Sokat segítenek most a huminsav-származékok, esetleg K, Mg, Fe pótlás- a hiányok függvényében.
Forrás: NAK
Indexkép: pexels.com